Brezplačna dostava za nakupe nad 70 €. Več
Primerjalnik izdelkov:
Primerjalnik izdelkov:

Zimske gume od A do Ž: Vse, kar morate vedeti, na enem mestu

11.11.2024 7 min branja
Zimske gume od A do Ž: Vse, kar morate vedeti, na enem mestu

Zimske gume niso le zakonska obveza, ampak boste z njimi zaradi prilagojenosti za vožnjo v zimskih razmerah v prvi vrsti poskrbeli za svojo varnost in varnost ostalih udeležencev v prometu.

Da bo odločitev lažja, smo za vas na enem mestu zbrali vse koristne informacije in odgovorili na nekaj najpogostejših vprašanj.

Lastnosti zimskih gum

Med oktobrom in aprilom se na cesti lahko srečate z dežjem, snegom, poledico, v milejših zimah pa zagotovo vsaj z nižjimi temperaturami. Zimske razmere na cesti se začnejo že, ko se temperature spustijo pod 7 °C. Pri tej meji letne pnevmatike otrdijo in so manj zmogljive, zato jih je priporočljivo zamenjati z zimskimi.

Zimske pnevmatike imajo:

Mehkejšo gumeno zmes z dodatki za boljši oprijem

Zimska guma ne otrdi in ostane prožna tudi pri nižjih temperaturah, kar pomeni boljši oprijem in preprečuje zdrse pri zaviranju, speljevanju in zavijanju.

Globlji profil

Za boljše odvajanje vode in snega imajo nove zimske gume običajno profil globine 8–10 mm. Ko profil doseže 4 milimetre globine, se zavorna pot na snegu podaljša za približno 10 odstotkov. Takrat je že priporočljiva menjava pnevmatik, čeprav je zakonska meja v Sloveniji 3 mm. Pnevmatike s profilom manj kot 3 milimetre se štejejo za letne pnevmatike.

Nasvet, kako lahko enostavno preverite globino profila pnevmatike: Vstavite v profil kovanec za dva evra. Če se vidi srebrn okvir kovanca, je profil manjši od 4 mm in je gume priporočljivo zamenjati z novimi.

Posebne zareze

Dodatne zareze, t. i. lamele, omogočajo boljši oprijem na cesti, na klancih in v ostrih ovinkih ter odvajanje snežnih oblog, plundre in vode.

Širši kanali

Široki kanali učinkoviteje odvajajo vodo izpod pnevmatike, kar preprečuje splavanje ali akvaplaning.

Specifičen vzorec tekalne plasti

Tekalna površina je sestavljena iz širših blokov različnih oblik.

Posebne oznake, po katerih jih prepoznate

Zimske pnevmatike imajo posebne oznake na bočnici: M+S in/ali 3PMSF oziroma znak snežinke. Po slovenski zakonodaji so zimske pnevmatike vse, ki imajo oznako M+S, vendar se bolj priporočajo tiste, ki imajo poleg oznake M+S tudi znak snežinke oziroma oznako 3PMSF. Ta namreč zagotavlja, da pnevmatike izpolnjujejo še zahtevnejše kriterije glede oprijema v zimskih razmerah.

Zakon o pravilih cestnega prometa določa, da je zimska oprema v Sloveniji zahtevana od 15. novembra do 15. marca naslednjega leta, pa tudi sicer, ko so na cestah zimske razmere. Za zimsko opremo se štejejo zimske ali celoletne pnevmatike z oznako M+S na vseh kolesih (s profilom najmanj 3 mm) ali letne pnevmatike in v priboru ustrezno velike snežne verige ali verigam enakovredni pripomočki za pogonska kolesa. 

Zakaj pozimi na cesto z zimskimi gumami?

Zaradi vseh naštetih lastnosti zimske pnevmatike omogočajo varnejšo vožnjo v nepredvidljivih zimskih razmerah na cesti. Zato kljub milejšim zimam in morda le nekajdnevni snežni odeji ne oklevajte pri nakupu zimskih gum.

Boljši oprijem, upravljanje in vodljivost vozila ter krajša zavorna pot omogočajo večjo varnost vas in ostalih udeležencev v prometu. To dokazujejo tudi številni preizkusi v praksi. Ustrezne zimske pnevmatike v primerjavi z letnimi skrajšajo zavorno pot za več kot polovico.

Z zimskimi pnevmatikami se lahko vaše vozilo pri vožnji v snegu s hitrostjo 50 km/h ustavi že po dobrih 26 metrih, medtem ko bi s standardnimi letnimi pnevmatikami v istih razmerah potrebovali skoraj 78 metrov.

Zavorna pot pri zimskih in pri letnih pnevmatikah ob hitrosti 50 km/hZavorna pot pri zimskih in pri letnih pnevmatikah ob hitrosti 50 km/h
Zavorna pot pri zimskih in pri letnih pnevmatikah ob hitrosti 50 km/h | Vir: avtofotomarket.si/avto-nasveti/2019/03/25/zakaj-je-zavorna-pot-z-zimskimi-pnevmatikami-veliko-krajsa

So celoletne pnevmatike dobra izbira?

Pogosta dilema je, ali izbrati zimske pnevmatike ali so “dovolj” celoletne pnevmatike. Celoletne pnevmatike so nekakšen kompromis med zimskimi in letnimi.

Sodobne celoletne pnevmatike, z oznako M+S (mud and snow = blato in sneg), zadostijo zakonskim predpisom o zimski opremi in so lahko prava izbira za vse, ki ne vozite pogosto po snegu in ledu in se lahko odrečete vožnji v najzahtevnejših zimskih razmerah. Primerne so na primer za voznike v obmorskih predelih, kjer zimske gume niso obvezne, vendar se občasno vozijo tudi v kraje, z bolj zimskimi razmerami.

Izbira zimskih gum

Pri izbiri zimskih gum velja upoštevati:

Ustreznost kategorij

Pnevmatike morajo ustrezati kategorijam, ki so predpisane v potrdilu o skladnosti vozila. Gume na isti osi vozila morajo biti od istega proizvajalca, iste nosilnosti, hitrostnega razreda in tekalne površine (dezena). 

Z vpisanimi dimenzijami v potrdilu o skladnosti vozila mora biti skladna tudi njihova velikost. Običajno je dovoljenih več dimenzij.

Oznake kategorij najdete na bočnici pnevmatike, njihov pomen je prikazan na spodnji sliki:

Oznake na pnevmatikiOznake na pnevmatiki
Oznake na pnevmatiki

Hitrostni razred

Po slovenskih predpisih so lahko zimske pnevmatike hitrostnega razreda Q  (do 160 km/h) ali več. Če je največja določena hitrost vozila večja, mora biti v vozilu na vidnem mestu pritrjena nalepka, ki voznika opozarja, da je avto opremljen z zimskimi pnevmatikami nižjega hitrostnega razreda, kot je določen v potrdilu o skladnosti vozila.

Oznake hitrostnih razredov si lahko ogledate v tabeli.

Kakovost

Na trgu je na voljo ogromno pnevmatik različnih proizvajalcev. Eden od pokazateljev kakovosti so testi, v katerih določene organizacije preizkušajo stabilnost, vodljivost, zaviranje, oprijem in druge vidike pnevmatike. Testi zimskih pnevmatik za posamezno leto so navadno na voljo pred sezono, med drugim jih najdete na spletni strani AMZS na tej povezavi in na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije.

Koda km/h
L 120
M 130
N 140
P 150
Q 160
R 170
S 180
T 190
U 200
H 210
V 240
ZR 240+
W 270
Y 300

Zimske pnevmatike v trgovinah Merkur

Naj vas zima ne preseneti. Pripravite se na zimske vozne razmere in za varno vožnjo opremite vaš avtomobil z ustreznimi zimskimi pnevmatikami. Preverite ponudbo zimskih gum v spletni trgovini Merkur ali se oglasite v eni izmed naših poslovalnic.


POGOSTA ZASTAVLJENA VPRAŠANJA

Kolikokrat naj preverim tlak v pnevmatikah?

Tlak v zimskih pnevmatikah je dobro preveriti vsaj enkrat mesečno. Da bo odčitek zanesljiv, ga merite v hladnih pnevmatikah, ko ste prevozili manj kot 3 km.

Kako pogosto naj zamenjam avtomobilske gume?

Zimske pnevmatike zamenjajte glede na obrabo (profil naj bo globine najmanj 3 mm, še bolje 4 mm). Ne glede na to, pa je priporočljiva menjava gum na približno štiri do šest let, saj z leti pnevmatika spremeni strukturo.

Kako naj skladiščim zimske pnevmatike med poletjem?

Pnevmatike, ko niso v uporabi, shranite v čist, suh in prezračen prostor. Zaščitite jih pred neposredno sončno svetlobo in drugimi gorljivimi snovmi, preprečite tudi stik s kemičnimi sredstvi, topili in olji, ki lahko poškodujejo gumo.

Ali je treba ob namestitvi zimskih pnevmatik nastaviti TPMS - sistem za nadzor tlaka v pnevmatikah?

Pri sistemih, ki delujejo s posrednim merjenjem tlaka, sistema ni treba nastaviti, pri sistemih z neposrednim merjenjem pa je običajno treba sistem na novo nastaviti.

Kaj pomeni formula 4x4x4?

Formula 4x4x4 se nanaša na priporočilo, da je treba na vseh 4 kolesih avtomobila namestiti zimske pnevmatike, ki naj ne bodo starejše od 4 let in imajo najmanj 4 mm globok profil.

Imate po branju še kakšno vprašanje?

AI asistentka M.AI.A vam je na voljo za klepet 24 ur na dan.

Nazaj na vrh Nazaj na vrh
Primerjalnik izdelkov:
Dodaj v košarico
Kategorije izdelkov
Informacije

Košarica

Izberite svoj najbližji trgovski center

Za izbran trgovski center vam bomo samodejno prikazovali zaloge.

Zdravo

Ste že nakupovali v Merkur spletni trgovini?

Prijava

Še niste nakupovali v Merkur spletni trgovini?

Ustvarite račun in nakupite hitreje.
Ob registraciji si lahko ustvarite tudi kartico MERKUR Zate, s katero si zagotovite dodatne prihranke.

Registracija

Zaloga v trgovskih centrih

Prikaz zalog je informativne narave. Točen podatek dobite v izbranem trgovskem centru.

Brezplačna pomoč pri nakupu
Brezplačna pomoč pri nakupu
080 88 01

Seznam želja