(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Zimska solata na vrtu
Vas zanima kdaj je treba sejati zimsko solato na vrtu? Najprej je treba pripraviti vrtno gredo in izbrati optimalni termin setve. Pred zimo je solato bolje sejati iz semena. Dobro je, da upoštevate tudi nasvete za pravilno gnojenje, razdaljo setve in zimsko zaščito. Ne pozabite tudi na setev ostalih vrtnin.
Zimska solata na vrtu, termini setve, priprava grede in setev ostalih vrtnin
Termini za setev zimske solate in ostalih vrtnin v septembru
Zimsko solato sejemo v več terminih. Vse je odvisno od dolgoročne vremenske napovedi.
V zadnjih letih nas zima obišče dokaj pozno. V takem primeru prvi termin setve opravimo konec septembra ali v začetku oktobra.
Drugi termin setve pa opravimo od sredine do konca oktobra.
V primeru, da nas zima obišče že v drugi polovici oktobra, je treba setve premakniti nazaj za približno 14 dni.
Foto: Setev zimske solate opravimo v optimalnem terminu
Foto: Setev zimske solate iz semena ima prednost pred sajenjem sadik
Foto: Prekrivanje z belo vrtno tkanino, ki jo napnemo preko vrtnih lokov, se najbolj obrestuje ob koncu zime
Priprava grede pred setvijo zimske solate
Pred setvijo je treba tla plitko obdelati. Priporočamo uporabo orodja za rahljanje tal. V primeru, da je zemlja zbita zaradi poletnih neviht in zalivanja z vrtno zalivalko je dobro, da poskrbimo z agloboko rahljanje tal. Zemljo vedno obdelujemo, ko je primerno vlažna in se dobro drobi.
Kako gnojmo tla pred setvijo?
V primeru, da je bila gredica predhodno močno gnojenja gnojenje ni potrebno. Na takih gredicah je uspevalo zelje, paradižnik, jajčevci, paprika in ostale plodovke. Za slabše gnojene gredice uporabimo 1 l komposta na m2. Predpisan odmerek kupljenih organskih gnojil pa prepolovimo.
Izbira sadik ali neposredna setev na prazne gredice?
V jesenskem času dajemo prednost setvi zimske solate iz semena. Pri prezimnih sortah solate se takšen način najbolj obnese, ker tako solata dobro prezimi. V primeru, da ste v septembru ali oktobru pozabili na setev zimske solate iz semena, je dobro, da v oktobru posadite sadike. Sadike najbolje prezimijo, če pred zimo niso preveč razraščene.
Razdalja setve za zimsko solato
Vrtičkarji se pogosto poslužujejo setve zimske solate preko celih gred. Tako porabijo veliko semena, ki je običajno sejano pregosto. Priporočamo, da ob razraščanju zimske solate poskrbite za redno redčenje.
Alternativa setvi preko cele grede je setev zimske solate v vrste. Tako je solato lažje okopati, redčiti, porabimo tudi manj semena. V tem primeru solato v vrsti redčimo na razdaljo 30 cm. Razdalja setve med dvema vrstama pa je 30 cm.
Zaščita vrtne grede v zimskem času
Zaščita zimske solate v običajni zimi ni potrebna. Najboljše bo prezimila, če je ne pokrivamo in sejemo v optimalnem terminu. V primeru močnejše zime brez snega je dobro, da jo dodatno zaščitimo s fiberglas vrtnimi loki, ki jih poiščemo v Merkurju. Preko lokov pa pritrdimo zimsko vrtno tkanino, ki jo na robovih zakopljemo v tla ali pritrdimo z vrtnimi klini.
Pridelava vrtnin v tunelu se najbolj obrestuje ob koncu zime, ko zimska solat ain ostale vrtnine hitro napredujejo v rasti.
Katere vrtnine sejemo v septembru na prazne gredice?
Prav je, da v septembru obiščemo Merkurjeve poslovalnice ter si priskrbimo semena zimske solate, mesečne redkvice, špinače, motovilca, blitve, rukole, vrtne kreše in azijske listne zelenjave in prezimnega tolščaka.
Foto: Ne pozabimo tudi na setev ostalih vrtnin
Priskrbimo si tudi seme facelije za zeleno gnojenje, ki jo običajno sejemo do sredine septembra. Vse te vrtnine in rastline za zeleno gnojenje sejemo v mesecu septembru na prazne gredice.