(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Zasteklitev in toplotne karakteristike strešnih oken
Strešna okna mansardi zagotavljajo potrebno svetlobo, hkrati pa opravljajo izolacijsko funkcijo. S senčili na strešnih oknih poskrbimo za uravnavanje svetlobe, ki prehaja v prostor.
Izberite vašemu domu primerno velikost in število oken, materiale in bodite pri izbiri oken pozorni na naslednje kriterije:
- prepustnost svetlobe, ki jo uravnavamo tudi sami z izbiro senčila;
- prehodnost toplote,
- različna zastekljenost oken določa tudi glasnost hrupa,
- vrsta stekla.
ZASTEKLITEV STREŠNIH OKEN
Energijsko učinkovita zasteklitev vsebuje nizkoemisijske nanose, medstekelno sušilno sredstvo in distančnik, ki zmanjšuje prehod toplote ter dve ali tri šipe. Preko zasteklitve se prenaša toplota, npr. sevanje od toplega notranjega stekla proti hladnejšemu zunanjemu in gibanje plina med stekli.
Strešna okna imajo notranje in zunanje steklo. Steklo na zunanji strani je običajno kaljeno, da zagotavlja zadostno odpornost za udarce in preprečuje nastanek mehanskih poškodb.
Notranja stekla so na voljo v običajni ali lepljeni izvedbi, pri čemer se ob morebitnem razbitju lepljeno steklo ne razleti po prostoru.
Različne zasteklitve strešnih oken vplivajo na karakteristike energijske bilance, zvočne izolativnosti, varnost ter udobja.
ŠTEVILO STEKEL
Dvojna zasteklitev
Gre za cenovno dostopno in klasično rešitev, na voljo pa je tudi dodatna zaščita pred točo ter lepljeno notranje steklo, ki se ob razbitju ne razleti v prostor.
Trojna zasteklitev
Profili imajo dve zračni komori, ki sta polnjeni z argonom ali kriptonom. Žlahtni plini zagotavljajo nižjo toplotno prehodnost. Na voljo troslojna zasteklitev s toplotno prehodnostjo stekla 0,7 W/m2K ter izboljšana troslojna zasteklitev s prehodnostjo steklo 0,5 W/m2K, ki dodatno zmanjša hrup dežnih kapljic.
VRSTE STEKLA
Kaljeno steklo
Kaljena stekla so odporna na udarce, pri razbitju pa se steklo razbije na nenevarne večje koščke.
Lepljeno steklo
Zagotavlja varnost, saj kosi razbitega stekla ostanejo na mestu.
Pri izbiri strešnih oken so priporočena notranje lepljena stekla, na zunanji strani pa kaljena. Razlog je v varnosti tako znotraj kot zunaj domovanja.
V notranjosti domovanja tako ni nevarnosti, če pride do razbitja, saj se lepljeno steklo razbije drugače kot običajno in ob razbitju ne padejo delci tekla v prostor; kaljeno steklo na zunanjem delu pa ščiti pred točo in drugimi mehanskimi poškodbami.
OD ČESA SO ODVISNE TOPLOTNE LASTNOSTI OKEN?
Okna so lahko razlog velikih toplotnih izgub, ki jim v primeru nekakovostnih oken pravimo transmisijske. Dodatno izgubo toplote lahko povzroči nepravilno zračenje prostorov.
Kaj vpliva na toplotno prehodnost oken?
Toplotna prehodnost meri, kako intenzivno toplota prehaja skozi okno, brez upoštevanja sončnega sevanja. Na vrednost vpliva toplotna prehodnost zasteklitve, profilov in toplotnih mostov na oknu.
Toplotna izolativnost zasteklitve je odvisna od števila stekel in medstekelnih prostorov ter njihove debeline. Na toplotno prevodnost okvirja vpliva material okenskega okvirja, pri čemer so lesena okna najboljša izbira za kakovostno izolacijo, najslabši koeficient pa dosegajo ALU okvirji. Toplotno prehodnost okna določajo trije parametri:
- Ug - steklo; toplotna prehodnost stekla (odvisno od števila stekel in vrste plina)
- Uf - okvir; toplotna prehodnost stekla (vpliv vrste lesa, debelina profila, sestava lepljenca)
- g – linearni koeficient toplotnega prehoda (kakovost stika med steklom in krilom, vrsta distančnika)
ZAŠČITA PRED HRUPOM
Za nemoteno bivanje, predvsem v spalnih prostorih, je zaželena uporaba zvočno izoliranega stekla. Zvočna izolacija se lahko poveča z namestitvijo lepljenih stekel, debelejšimi stekli in zadostno razdaljo med njimi.