Bazilika in vzgoja v loncu, na vrtu ter nasveti uspešno za sajenje, zalivanje, obiranje
Odkrijte ključne nasvete za sajenje in nego grma bazilike po nakupu. Bazilika ljubi sonce in zmerno zalivanje, zato poskrbite za primerno oskrbo. Odlično uspeva na balkonu, vrtu in okenski polici. Sadimo jo v posodo, korita ali na vrtne grede. Obiranje bazilike oz. rez je treba opraviti, ko se grm dobro razraste.
Primeren čas sajenja in ostali pogoji za dober pridelek bazilike
S sajenjem bazilike v posode in korita lahko prehitevamo, saj jih konec aprila in v začetku maja po potrebi premikamo v stanovanje, na zaprt balkon in druge prostore. Sadiko, ki jo kupimo v trgovini takoj presadimo v večji lonec, posodo in postavimo na svetlo mesto, ki ji zagotavlja vsaj 6 do 8 ur sončne svetlobe na dan.
Sajenje na vrtu opravimo, ko so nočne temperature večje od 12 °C, tla pa so ogreta na 15 °C. Ti pogoji so običajno izpolnjeni v mesecu maju. Največkrat jo sadimo 0,5 m stran od paradižnika, ki je njen dober sosed.
Sajenje na vrtu opravimo, ko so nočne temperature večje od 12 °C, tla pa so ogreta na 15 °C. Ti pogoji so običajno izpolnjeni v mesecu maju. Največkrat jo sadimo 0,5 m stran od paradižnika, ki je njen dober sosed.
Zalivanje bazilike in primerna zemlja za rast rastline
Po sajenju pazimo, da sadike ne zalivamo prekomerno, saj se lahko zgodi, da zaradi močnega zalivanja propade. Baziliko v loncu dnevno zalivamo v vročem poletju, ko je po treba po vodi dnevna. Spomladi je treba zalivanje prilagoditi vremenu in velikosti posode, korita ali lonca. Pazimo predvsem na to, da voda v posodah ali koritih ne zastaja.
Glede tal na vrtu ji najbolj ustrezajo dobro odcedna tla in zemlja. Raste tudi v težkih tleh, ki jih redno okopavamo. V posodi uredimo drenažo, da ne pride do gnitja korenin, zemlji, ki jo kupimo v trgovini lahko dodamo nekaj peska, da je bilj odcedna.
Spoznajte razliko med klasično baziliko in ostalimi sortami
Večina ljubiteljev klasične bazilike se odloča za nakup klasične bazilike „Genovese“, ki je klasična italijanska bazilika s tipičnim vonjem in okusom. Rdeča bazilika ima močnejšo aromo kot klasična bazilika in je zelo primerna za solate.
Drobnolistna grška bazilika je nizka, se razrašča se grmičasto in ima zelo majhne liste, če jo primerjamo s klasično sorto. Poznamo tudi kodrolistno baziliko z zanimivim vonjem, okusom in številne druge sorte.
Kdaj pričnemo z rezjo bazilike po sajenju in uporaba v kuhinji?
Prve liste bazilike režemo oz. obiramo mesec in pol po sajenju sadik. Priporočljivo je, da jih režemo redno in nikoli več kot 1/3 celotne listne mase.
Uporaba bazilike v kuhinji je vsestranska. Uporabimo jo lahko za pesto, juhe, omake, mesne jedi, solate, testenine, pizze, pripravo čaja, eteričnega olja. Za ozimnico jo lahko shranimo tudi v olivnem olju.
Priporočamo izdelke:
Kako je pa z ostalimi citrusi?
Na vrtnem oddelku so v tem času na voljo tudi prekrasne sadike citrusov kot so mandarinovec, pomaranča, limeta, kumkvat in ostali, ki se z veseljem pridružijo sadiki limone.
Oskrba za vse omenjene rastline je zelo podobna limoni. Upoštevajte navodila v tem prispevku in pridelali boste tudi okusne mandarine, pomaranče ali ostale citruse, ki jih gojimo v Sloveniji.
➜ Preverite ponudbo citrusov na vrtnem oddelku za mediteranske rastline.