(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Vrtni paviljoni: Praktična in dostopna rešitev za vsak vrt
Vrtni paviljoni so praktična in estetska izbira pri urejanju dodatnega uporabnega prostora na prostem. Ker so na voljo v različnih barvah, oblikah in iz različnih materialov, jih lahko umestimo praktično na vsak vrt.
Vrtni paviljon je pokrita konstrukcija, ki nudi zavetje pred vremenskimi vplivi. Razlikuje se lahko tako po obliki in materialu konstrukcije kot po materialih, uporabljenih za kritino.
Zaradi številnih možnosti je vrtni paviljon enostavno umestiti na večino vrtov ali drugih zunanjih površin, na primer pred počitniško hišico, na kmetijsko parcelo, kjer poleti radi preživljate prosti čas ali na posestvo, kjer načrtujete večjo zabavo ob okrogli obletnici, poroki ali posebnem prazniku.
Kakšno funkcijo ima vrtni paviljon?
Vrtni paviljoni imajo več funkcij:
Zagotavljanje sence
Če na vašem vrtu ni na razpolago veliko naravne sence, bo vrtni paviljon prava rešitev za senčenje prostora za druženje ali letno kuhinjo. Poleg tega nihče ne mara, da mu v pijačo in hrano padajo listi in žuželke, kot se hitro zgodi v senci mogočnega drevesa ali trte.
Zavetje pred dežjem
Streha na vrtnem paviljonu vam bo nudila zavetje in suh prostor tudi v nestabilnem poletnem vremenu, ko se vročinske nevihte pojavijo od nikoder in nenadoma prekinejo piknik na domačem vrtu.
Povečanje uporabnega prostora
Vrtni paviljon bo ne glede na to, kako velik je, povečal vaš prostor bivanja. Pod njim lahko uredite čudovit prostor za druženja z vrtno garnituro ali na primer letno kuhinjo. Če bo stal ob hiši, vam nudi podaljšek dnevnih prostorov, če je sredi vrta, pa povsem ločen uporaben prostor.
Oaza brez mrčesa
Gotovo ste že doživeli, da je prijetno druženje ob dobri hrani in pijači zvečer prekinil roj mušic, neprijetnih komarjev, vešč ali drugega mrčesa. Z dodano mrežo ali zavesami boste lahko v vrtnem paviljonu nemoteno uživali v dolgih poletnih večerih.
Poznate razliko med vrtnim paviljonom in pergolo? Glavna razlika je zasnova strehe. Medtem ko ima paviljon v celoti pokrito streho, je osnovna funkcija pergole prilagodljivo zagotavljanje sence. To pomeni, da ima odprto streho, navadno iz lamel (premičnih ali nepremičnih), ki prepuščajo zrak in svetlobo. Več o prednosti pergole na domačem vrtu lahko preberete na tej povezavi.
Vrste vrtnih paviljonov
Paviljoni za vrt so na voljo v različnih barvah, oblikah in iz različnih materialov. Razlikujemo jih lahko glede na več elementov:
Konstrukcija
Ogrodje vrtnega paviljona je lahko robustnejše in tako je paviljon postavljen za stalno, večletno uporabo. V tem primeru je konstrukcija trdnejša in odporna na vremenske vplive. Če iščete le občasno rešitev za senco in suh prostor na vrtu, pa so na voljo tudi konstrukcije, ki se hitro postavijo in razstavijo.
Material
Večina vrtnih paviljonov je iz lesa ali kovine. Leseni paviljoni so namenjeni večletni uporabi in potrebujejo vzdrževanje lesa ter obnovitev zaščitnih funkcij lesa pred vremenskimi vplivi. Pri kovinski konstrukciji pa bo dovolj čiščenje z mokro krpo in občasen pregled konstrukcije, da je v optimalnem stanju.
Streha
Glede na obliko vrtnega paviljona se razlikuje tudi streha – od ravne strehe, dvokapnice do večkapnice. Prav tako se razlikuje material, iz katerega je kritina. Paviljon je lahko pokrit z mehko streho iz trpežne tkanine, kot je poliester, ali s praktično neuničljivimi polikarbonatnimi ploščami. Na lesenih paviljonih so pogostejša kritina strešniki in skodle.
Oblika
Paviljoni so na voljo v več oblikah: kvadratni, pravokotni, šestkotni in osemkotni. Tako lahko najdete takšnega, ki se bo najbolje vključil v vašo zunanjo ureditev, ne glede na velikost in obliko razpoložljivega prostora.
Namen uporabe
Vrtni paviljon je lahko fiksna konstrukcija na vrtu, ki zaseda stalno mesto. Lahko pa je paviljon v uporabi le sezonsko – za toplejše dni ali le ob posebnih priložnostih. Za počitnice v kampu pa so zelo priročni tudi paviljoni za kampiranje.
Enostavna montaža in praktična uporaba
Montaža vrtnega paviljona je enostavna. Če ste se odločili za fiksno konstrukcijo, ki jo ne nameravate premikati, je treba pripraviti ravno in trdno podlago. Stebre konstrukcije se nato pritrdi v podlago, največkrat z vijaki.
Pri prenosnih paviljonih, ki so postavljeni začasno in jih lahko enostavno postavite ali razstavite, pa podlaga niti ne igra takšne vloge, razen tega da mora biti ravna. Lahko ga postavite na travnato površino, tlakovce, betonske plošče ali drugo podlago, kjer začasno potrebujete senco. Dodati velja le, da se tovrstni paviljoni primerni za uporabo v lepem vremenu, ko ni močnega dežja ali vetra.
Paviljoni so vsestranski in praktični za uporabo v številnih situacijah:
Podaljšek bivalnih prostorov za preživljanje časa na prostem
Kakovosten vrtni paviljon s trdno konstrukcijo, vam bo omogočil preživljanje prostega časa na prostem v različnih vremenskih razmerah. Pod njim lahko uživate na udobni vrtni garnituri, gugalni mreži ali stolu ter na igralni podlagi z najmlajšimi člani družine, ki so še posebej občutljivi na močne sončne žarke. Večina paviljonov ima namreč streho z zaščito pred UV-žarki.
Letna kuhinja in prostor za druženja
Z letno kuhinjo v vrtnem paviljonu si boste zagotovili prostor, ki bo veliko v uporabi. Družinsko kosilo, kava po kosilu ali druženje s sosedi so v toplih mesecih prijetnejši na svežem zraku.
Enkratni dogodki
Vas čaka večje praznovanje, morda poroka ali obletnica? Prenosljiv vrtni paviljon je odlična rešitev za postavitev hrane in pijače v senco, okrašen z različnimi dodatki pa je lahko prijetno mesto za druženje gostov ali ureditev fotokotička za mladoporočenca in goste.
Gradbena dela
Imate v načrtu gradbena ali prenovitvena dela v okolici doma ali počitniške hiše? V vročih dneh bo senca prišla še kako prav tudi pri tovrstnih opravilih. Za ta namen je preprosta in praktična rešitev prenosljiv paviljon, ki ga lahko ves čas premikate glede na položaj sonca in potek del. Tako boste enostavno poskrbeli za senco tam, kjer jo v danem trenutku potrebujete.
Poleti prostor za druženje, pozimi shramba
Če paviljon za druženje uporabljate le v poletnih dneh, se lahko pozimi z dodatkom ponjave spremeni v priročno shrambo, ki bo vašo vrtno garnituro in drugo vrtno opremo učinkovito ščitil pred dežjem, vetrom in snegom. Ob prvih pomladnih žarkih ponjavo preprosto umaknete in že ste pripravljeni na novo sezono piknikov in vrtnih zabav.
Možnosti nadgradnje
Glede na to kdaj in za kaj želite uporabljati paviljon, imate tudi več možnosti nadgradnje. Če ga uporabljate za druženja v vročih poletnih dneh, je vsekakor priporočljiv dodatek mreža, ki vas bo ščitila pred mrčesom. Zavese za paviljon pa vas ubranijo tudi pred neželenimi pogledi.
Večeri bodo lepši tudi z dodatkom razsvetljave, od integriranih luči ali dodatnih LED-trakov oziroma romantičnih lučk. V vrtnem paviljonu si lahko uredite tudi letno kuhinjo ter si zagotovite prijeten prostor za piknike in pripravo kosila na prostem. Obvezna oprema pa je tudi kakovostna vrtna garnitura.
Če želite preživljati čas v paviljonu tudi v hladnejših dneh, ne pozabite tudi na grelni sistem.
Dostopnost
Že hiter pregled ponudbe vrtnih paviljonov pokaže, da se glede na robustnost konstrukcije, material in namen uporabe zelo razlikujejo tudi cene.
Če iščete rešitev za senco za enkratni dogodek, lahko prenosni paviljon, ki ga hitro in enostavno postavite in razstavite, dobite že za nekaj deset evrov. Če pa iščete trajno rešitev in postavitev paviljona, ki vam bo služil dolga leta in v različnih vremenskih razmerah, so prava izbira paviljoni z robustnejšo konstrukcijo, za katere je smiselno odšteti malce več.
Široka izbira vrtnih paviljonov v Merkurju
Vrtni paviljoni so čudovit in večnamenski dodatek na domačem vrtu. Zaradi različnih modelov, oblik in materialov se lahko umestijo praktično na vsako zunanjo površino. Raziščite bogato ponudbo vrtnih paviljonov v spletni trgovini MERKUR ali nas obiščite v eni od naših poslovalnic, kjer vam bomo z veseljem priskočili na pomoč z nasvetom in dodatnimi informacijami.
Pogosto zastavljena vprašanja
- Kaj je treba pripraviti pred postavitvijo vrtnega paviljona?
Postavitev vrtnega paviljona je enostavna, treba pa je poskrbeti, da je podlaga ravna. Prenosni paviljon lahko postavite praktično na katerokoli površino – travo, tlakovce, betonske plošče, leseno podlago ali asfalt, pri čemer je pomembno, da ga uporabljate v lepem vremenu, brez močnega dežja in vetra.
Robustnejši vrtni paviljon, ki ga boste na domačem vrtu uporabljali dolga leta, je priporočljivo postaviti na trdno, pripravljeno podlago, na katero se konstrukcijo pritrdi, navadno z vijaki. Pri tem razmislite tudi o odvajanju meteorne vode iz žlebov.
- Ali za postavitev vrtnega paviljona potrebujem gradbeno dovoljenje?
Za postavitev stalnega vrtnega paviljona, s površino manjšo od 20 m² gradbeno dovoljenje ni potrebno, saj spada med enostavne konstrukcije.
- Kakšno vzdrževanje potrebuje vrtni paviljon?
Vzdrževanje je odvisno od materiala, iz katerega je paviljon sestavljen. Leseni paviljoni potrebujejo vzdrževanje lesa ter obnovitev zaščitnih funkcij lesa pred vremenskimi vplivi. Kovinske konstrukcije pa potrebujejo načeloma le čiščenje z mokro krpo in pregled, da so vsi elementi v optimalnem stanju. Enako velja tudi za prenosljive paviljone. Pri sestavljanju in razstavljanju vedno preverite stanje vseh delov konstrukcije.
- Kaj je gazebo?
Gazebo je vrsta vrtnega paviljona. Navadno so gazebi narejeni iz lesa in so večkotne oblike. Zanje so značilne tudi delno zaprte stranice iz lesa. V središču gazeba je običajno postavljena miza, okrog nje pa stoli ali klopi.