(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Vgradnja robnikov
Robniki so eden izmed pomembnejših elementov pri urejanju okolja, odlično se obnesejo za zaključevanje in razmejevanje površin ter njihovo utrditev. Različno oblikovani robniki se bodo odlično zlili z okolico, ki je bodisi asfaltirana, travnata ali tlakovana.
Izbirate lahko med cestnimi robniki, ki so namenjeni predvsem za zaključevanje površin cest, parkirnih prostorov ter hišnih dovozov. Vrtni robniki pa se uporabljajo za razmejevanje na vrtovih, dvoriščih.
VGRADNJA ROBNIKOV
Za dolgo trajnost izdelka in lepo zaključen izgled površine je potrebna kakovostna vgradnja robnikov. V dovolj globoko izkopan jarek je sprva potrebno narediti 20 cm betonske podlage iz zemeljsko vlažnega betona. Za povozne namene je potrebno izbrati kakovostnejši in kompaktnejši beton, prav tako pa se v robnike vstavi armirane palice.
Robnike je potrebo horizontalno in linijsko uravnati ter na zunanji strani obbetonirati za 3/4 njegove velikosti. Na notranji strani jih obbetonirajte do višine, ki še omogoča normalno vgrajevanje zaključnega sloja tlakovane površine.
Na ustrezno pripravljeno površino se sedaj lahko polaga robnike. Robniki s »pero in utor« sistemom, naj imajo med seboj vsaj 3 mm razmaka. Ta se ne zapolni s fugirno maso.Ostali robniki naj imajo vsaj 5 mm oz. vsaj 10 mm razmaka za povozne robnike.
Pazite, da pri polaganju ne ustvarite stopničastega efekta med sosednjima robnikoma. Če tudi je površina neenaka, se postopno spušča ali dviga, to naredite s postopno spremembo naklona in ne z neenakomerno višino robnikov. Pri uravnavanju višine robnikov si pomagajte z vodno tehtnico (poskrbela bo za ravno površino) ter gumijastim kladivom. Fuge oz. razmaki med robniki imajo enako funkcijo kot fuge med tlakovci. Ne prenašajo bočne obremenitve na zgornji sloj robnikov, preprečijo pokanje robnikov ter krušenje zgornjega sloja.
Pri polaganju robnikov je pomembno, da nikoli ne pride do direktnega stika med posameznimi elementi – deformacija zaradi prometnih obremenitev ter raztezanje betona poleti. V kolikor pride do tega, se velikokrat zgodi, da se robovi robnikov okrušijo.