(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Vodič: vgradnja notranjih vrat
Ste izbrali svoja sanjska vrata? Preostane vam le še to, da jih pravilno vgradite, da jih boste lahko dolgo in nemoteno uporabljali. Kakovost vrat je odvisna od njihove vgradnje, zato pri izbiri in vgradnji vrat upoštevajte nasvete strokovnjakov.
PRIPRAVA PROSTORA NA VGRADNJO
Pred vgradnjo prostor ustrezno pripravite, saj mora biti v prostoru prisotna ravno pravšnja vsebnost vlage. Opleski, keramika in zidovi morajo biti osušeni in dokončani, talne obloge pa položene in polakirane. Pred vgradnjo zaščitite občutljive stvari.
Vrat ne vgrajujte v neprimernih pogojih in za to nepripravljenih prostorih, saj to lahko vpliva na stabilnost vratnih kril. Če vrata vseeno vgradite v neprimernih razmerah, jih pustite odprta, da se prostor ne segreva, saj bi to lahko povzročilo krivljenje vrat. Po namestitvi vrat prostora še dva do tri tedne ne ogrevajte in pustite odprta vrata. Na ta način se bo vzpostavilo normalno ravnovesje vlage, potem pa boste lahko začeli ogrevati.
Ključno pri vgradnji notranjih vrat je, da dobro tesnijo in se brezhibno zapirajo. Zidna odprtina mora biti z obeh navpičnih in z zgornje prečne smeri za centimeter večja od mere podboja, dimenzije zidne odprtine pa morajo dopuščati nemoteno vgradnjo.
Pred vgradnjo je potrebno natančno izmeriti zidarske odprtine, pri tem pa bodite pozorni na:
- Če je omet nanesen neenakomerno, je potrebno neravnine vzravnati z akrilnim kitom.
- Če so tla neravna, potem bo podboj nameščen na različnih višinskih točkah.
V kateri gradbeni fazi se vgradijo vrata?
Če boste vrata vgradili v novogradnjo, jih vgradite, ko so glavna notranja dela končana. Vgradnja lahko poteka pred ali po izdelavi ometov, a takrat morate izvesti določene zaščitne ukrepe. Če boste vrata vgradili po končani izdelavi tlakov in ometov, fuge med zidom in podbojem zaprite z zaključnimi letvami. Notranja vrata se praviloma vgrajuje po končanih ometih.
IZBIRA PODBOJA
V kolikor vrata vgrajujemo v novogradnjo, lahko vgradimo mokromontažne podboje, vendar pa prevladujejo suhomontažni podboji. Ko pride do njihove obrabe ali pri nakupu novih vrat, lahko tovrstne podboje enostavno zamenjamo.
KORAK ZA KORAKOM
Vgradnjo vrat lahko opravi vsak, ki seznanjen s postopkom in opremljen s primernim orodjem. Pri nakupu vrat se prepričajte, da so jim priložena navodila za montažo.
- Prostor in bližnje predmete zaščitite, da se med namestitvijo vrat ne bi poškodovali.
- Na tla namestite podlogo in nanjo razgrnite sestavne dele.
- Skupaj sestavite dele vratnih podbojev. Nekatere dele se spne s sponkami, druge zlepi ali poveže z vijaki – namestitev je odvisna od vrste podbojev.
- Vratni podboj vstavite v odprtino in pritrdite od zgornjega k spodnjemu delu. Podboj natančno izravnajte.
- Z leseno razporo razprite podboj.
- Z zaščitnimi letvami utrdite podboj, nato pa odprtino napolnite z izolacijskim materialom ali poliuteransko peno (montažnim purpenom). Priporočljivo je, da uporabite montažno peno , ki ni močno raztezna.
- Ko odprto fugo zapolnite s peno, obrežite odvečno montažno peno in hkrati odstranite tudi razpore.
- Na drugi strani vratno krilo izravnajte s spodnjimi in zgornjimi vratni tečaji.
- Vrata namestite na tečaje.
- Ko ste namestili vrata, morate montirati tudi vratno kljuko, pri tem pa sledite navodilom proizvajalca.
KAKO DOLOČIMO SMER ODPIRANJA VRAT?
Notranja vrata se lahko odpirajo v levo ali desno smer. Odpiranje vrat se določi, kadar odpiramo vrata k sebi, nato pa lahko določite desno ali levo stran vrat. Smer odpiranja vrat določa tudi pripira v estrihu.
- Vrata z desnim odpiranjem – odpiramo jih z desno roko, nasadila so na desni strani vratnega krila.
- Vrata z levim odpiranjem – odpiramo jih z levo roko, nasadila so na levi strani vratnega krila.
Torej pred vgradnjo levih notranjih vrat preverite smer odpiranja vrat in si zagotovite leve ključavnice, leve tečaje in druge pripadajoče elemente.
POMEMBNO!
Vrata morajo biti vgrajeni v enotni ravnini in natančno pozicionirana, krilo pa se samo od sebe ne sme zapirati.