(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Veganski božični piškoti
Tokrat vam ponujamo kar tri odlične recepte za pripravo veganskih piškotov, s katerimi lahko pocrkljamo sebe ali druge v prihajajočih prazničnih dneh. Naj iz kuhinje zadiši po cimetu, mandljih, vanilji, kokosu ...
VEGANSKI MANDLJEVI ROGLJIČKI
- 130 g mandljev (mletih)
- 200 g polnozrnate moke (pirina ali pšenična)
- 60 g kokosove maščobe (sobne temperature)
- 1 dl javorjevega sirupa
- ¼ žličke sode bikarbone
- mešanica začimb: ½ žličke cimeta, ¼ žličke ingverja, noževa konica vanilije in kardamoma, ščep mletih klinčkov, muškatnega oreščka in kardamoma
- malo vode – po občutku
V skledo damo moko, mlete mandlje, sodo bikarbono in vse premešamo. V sredino naredimo jamico in vanjo damo maščobo, javorjev sirup in zamesimo z roko. Po potrebi dodamo malo vode (previdno po žlicah, ker je hitro lahko preveč), toliko da se masa poveže in lahko testo oblikujemo v gladko kepo. Testo damo za pol ure počivat v hladilnik.
Ko je ohlajeno, ga po delih jemljemo iz hladilnika in z rokami oblikujemo rogljičke. Če testo razpada, je mogoče presuho (premalo vode) ali pa ni dovolj ohlajeno.
Rogljičke nadevamo na namaščen pekač (lahko uporabite tudi papir za peko) in jih pečemo približno 15-20 min na 180 C.
Če vam delanje rogljičkov ne gre od rok, lahko testo preprosto razvaljate in z modeli izrežete piškote.
Piškote nadevajte na namaščen pekač (lahko uporabite tudi papir za peko) in jih pecite približno 7-10 min na 180 C.
LEŠNIKOVE ZVEZDICE S CIMETOM
- 180 g polnozrnate moke (pirine ali pšenične)
- 60 g lešnikov (mletih)
- ¼ žličke sode bikarbone
- 100 g kokosove maščobe (ali druge po izbiri – npr. maslo) (sobne temperature)
- 60 g kokosovega sladkorja
- 1 žlička cimeta in noževa konica vanilije
- 0,5 dl vode
Če uporabljate mešalnik, najprej penasto stepite maščobo in sladkor. Dodajte še vodo in začimbe in še enkrat premešajte. Dodajajte suhe sestavine, ko mešalnik ne zmore več, nadaljujte z rokami. Lahko pa testo zamesite tudi z rokami.
Testo naj malo počiva v hladilniku (o,5 – 1 uro). Potem ga razvaljamo in izrežemo poljubne oblike piškotov, ki jih spečemo na namaščenem pekaču (lahko uporabite tudi papir za peko). Pečemo približno 7-10 min na 180 C.
Ko so piškoti pečeni in ohlajeni, se lahko prepustimo navdihu in jih pomočimo v čokolado, namažemo z marmelado… Seveda pa so odlični tudi brez dodatkov, taki kot so.
Če jih boste namazali z marmelado, jih razvaljajte malo tanjše. Marmelado pred uporabo malo segrejte, ji dodajte malo vode in jo dobro premešajte, da bo gladka in mazljiva. Potem jo dajte na piškot, prekrijte z drugim in pustite nekaj časa – vem, da je ta del najtežji
BUČNI RJAVČKI (BROWNIE)
- 300 g buče (muškatna, hokaido, maslenka)
- 60 g maščobe (kokosove, masla…)
- 40 g kokosovega sladkorja
- 40 g kakava
- 40 g temne čokolade (narezane na koščke)
- 130 g polnozrnate moke (pira, pšenica)
- 2 žlički sode bikarbone
Se vaši otroci upirajo, ko želite da jejo zelenjavo? Ste jo že kdaj poskusili dodati v sladice? V veliko sladic lahko dodamo zelenjavo in buče so zelo primerne, ker so naravno sladkega okusa in dodajo sočnost. Stavim, da tisti, ki ne poznajo recepta, ne bodo uganili kaj je glavna sestavina tega rjavčka, pojedli pa ga bodo z največjim veseljem (preizkušeno). Ta recept je res preprost in sladica je pripravljena hitro, že v 1 uri. Kot taka je primerna tudi za nenapovedane goste, ko je treba pripraviti nekaj na hitro.
Bučo očistimo in narežemo na večje kose, damo v posodo za kuhanje in dodamo 0,5 dl vode. Pristavimo na štedilnik, zavremo, potem zmanjšamo ogenj, da se počasi kuha še približno 10 - 15 min. Malo ohladimo in zmeljemo v posodici paličnega mešalnika ali blenderju. Lahko jo tudi enostavno zmečkamo z vilico. Tako dobimo bučni pire, ki ga damo v posodo, v katero smo že prej dali na koščke narezano maščobo in sladkor. Počakamo, da se maščoba stopi in vse skupaj premešamo z lopatko. Dodamo še suhe sestavine (moko, kakav in sodo bikarbono) in premešamo z lopatko, na koncu vmešamo še narezano čokolado. Manjši pekač obložimo s papirjem za peko in nanj razporedimo maso. Pečemo 30 min na 180 C.
NASVET
Recept lahko preizkusite tudi z moko brez glutena: proseno, ovseno, kokosovo, mlete oreščke… ali kombinacijo. Sladkor lahko nadomestite z datljevo pasto, ki jo lahko naredite sami (iz namočenih datljev).
Buče imajo svojo lepo oranžno barvo tudi zaradi visoke vsebnosti beta karotena (oblika A vitamina), vsebujejo tudi kar nekaj vitaminov B kompleksa, C vitamin, minerale (kalij, fosfor, kalcij, železo)... Buče so zelo nasitne in imajo relativno malo kalorij. Njihov okus in tekstura sta taka, da jih lahko uporabimo za veliko različnih jedi, sladkih ali slanih. Izkoristite jih.