Škodljivci na vrtu
Vremenski pogoji imajo močan vpliv na širjenje škodljivih organizmov, ki napadajo naš vrt. Tisti, ki so prej veljali za značilne le na Primorskem, zdaj že povzročajo težave tudi na drugih območjih.
Poleg tega se škodljivci rastlin, kot so uši, gosenice, rastlinjakov ščitkar in drugi, pojavljajo vse pogosteje, se pojavljajo prej, opazimo jih pa tudi še pozno v jeseni. Kako torej naravno zaščititi rastline pred škodljivci?
Kateri so in kako jih odpravimo?
Učinkovito odpravljanje škodljivcev je ključno za vse procese, ki se odvijajo v rastlini, saj ti vplivajo na razvoj, pa tudi na tvorbo zdravih in okusnih plodov. Preden pa se lotimo zaščite rastlin, je potrebno prepoznati škodljivca.
Gosenice
Pogosto umetelno izrezljani listi so posledica objedanja gosenic na vrtu.
Izležejo se iz jajčec, ki jih na rastline ležejo metulji in vešče. Pagosenice so ličinke grizlic, ki se zajedajo v plodove in uničujejo liste rastlin.
Hitro uničijo veliko količino listne mase rastlin, zato zmanjšajo zmožnost rastline za tvorjenje hrane s fotosintezo.
Zjutraj se pred vročino skrijejo v zemljo pod rastlino, zato jih uničujemo zgodaj zjutraj in zvečer.
Rastlinjakov ščitkar
Odrasli osebki in ličinke sesajo rastlinske sokove, zato listi rastline rumenijo.
Insekti izločajo medeno roso, na katero se naselijo glivice, ki povzročajo še sajavost rastlin. Rastlina je grdega videza, pridelek je manjši, prenašajo se tudi virusi.
Listne uši
Čeprav so uši zelo majhni škodljivci (večina med 2 in 3 mm), lahko v zelenjavnih, sadnih, okrasnih in drugih nasadih povzročijo veliko škode.
S sesanjem rastlinskih sokov rastlino slabijo, povzročajo deformacije na listih, hkrati pa lahko prenašajo viruse in tako še dodatno ogrožajo rastlino gostiteljico.
Kako škodljivce na vrtu odprativi učinkovito in naravno?
ŠKODLJIVCE NA OKRASNIH RASTLINAH
uničimo z naravnim sredstvom Bio Plantella Kenyatox, s katerim škropimo neposredno po njih. To je povsem naravni insekticid, narejen iz naravnega piretrina, ki se pridobiva iz cvetov dalmatinskega bolhača.
Sredstvo v pršilki je pripravljeno za takojšnjo uporabo, deluje pa takoj in izjemno učinkovito. Karenca ni potrebna, saj se sredstvo na svetlobi hitro razgradi.
Pri pripravi učinkovitega insekticida iz rastline bolhač je najpomembnejša skrbna izbira cvetov, pravilna pridelava ter ustrezna tehnologija ekstrakcije snovi. Le tako lahko dosežemo učinek, ki je enak ali celo višji od učinka kemičnih (ffs) insekticidov.
PROTI GOSENICAM NA VRTNINAH, SADNIH IN OKRASNIH RASTLINAH
škropimo z naravnim sprejem iz timijana in brina Bio Plantella Thymi. S tem z rastlin odganjamo metulje, zato preprečujemo, da bi se na rastlinah pojavile gosenice. Škropljenje še 2-krat ponovimo po 3 dneh, vsekakor pa po vsakem dežju.
Pravilna in varna uporaba poveča učinkovitost
- Pred uporabo pršilko oz. škropivo najprej dobro pretresemo.
- Rastlino poškropimo tako, da zadenemo škodljivce: obvezno škropimo tudi na spodnji strani listov, v bližini grmovja in tudi v notranjosti grma, saj deluje dotikalno – ob stiku s škodljivcem.
- Pršimo zvečer, ko koristnih organizmov (npr. čebel) ni več in tako koristnim žuželkam ne predstavlja nobene nevarnosti.
- Škropljenje še enkrat ponovimo po 3 dneh.
- Uničeni škodljivci bodo padli z rastline ali pa jih bo odnesel veter.