Recept: Orehova potica
Že samo beseda orehova potica večini slovencev prikliče spomin na družino in praznike, kaj šele njen božanski okus! Tudi če nimate izkušenj z njeno pripravo, je ravno to lahko čudovita priložnost za medgeneracijsko povezovanje ter druženje.
Tradicionalna sladica s svojo obliko in bogatim nadevom vedno znova navdušuje. Je simbol slovenske gostoljubnosti ter kulinarične zgodovine, ki sega vse do srednjega veka. Skozi stoletja se je recept za potico seveda močno spreminjal in razvijal, nadevi so postajali bolj raznoliki, testo pa bolj fino in bogato. S časom so se razvile tudi številne druge različice z nadevi, kot so mak, skuta, rozine in čokolada in še ogromno drugih.
Slovenska potica
Ta popolna sladica, nedvomna kraljica slovenskih src, je močno povezana s slovensko identiteto ter našo kulturno dediščino. Njene korenine segajo v preprosto kmečko tradicijo, ko je bila potica znak obilja in že takrat tudi gostoljubnosti, postrežena pa je bila ob posebnih priložnostih in praznikih.
Spretnosti peke potice in recepture zanjo, so se prenašale iz roda v rod. Skoraj vsaka gospodinja je imela svoj recept in tehniko priprave. Še danes je nepogrešljiva na slovenskih prazničnih mizah in združuje vse generacije in še vedno ima vsaka gospodinja svojo skrivnost.
Zgodovina slovenske potice
Najstarejša pisna omemba potice, in sicer še v razvojnem poimenovanju »povitica«, je v delih Primoža Trubarja iz let 1575 in 1577. Najstarejši recept za potico je objavil Janez Vajkard Valvasor, v šesti in sedmi knjigi svojega dela Slava vojvodine Kranjske iz leta 1689. Poleg podrobnega opisa načina izdelave potice je zapisal tudi razlikovanje potice od kolača, presneca in pogače. Poznejši avtorji do konca 19. stoletja (Anton Tomaž Linhart, Valentin Vodnik, Balthasar Hacquet, Janez Trdina, Jožef Pajek) že dosledno uporabljajo naziv potica. (Vir Wikipedia)
Slovenija je uvedla zaščito za slovensko potico kot zajamčeno tradicionalno posebnost
To Slovenski potici zagotavlja zaščito recepture, načina proizvodnje in uporabe tradicionalnih surovin. Ta zaščita pomeni tudi priznanje in ohranjanje kulturne dediščine, ki je povezana z vsemi tradicionalnimi sladicami.
Več informacij o tem lahko najdete na strani kgzs.si.
OREHOVA POTICA
Čas za pripravo: 2 do 3 ure
Čas za peko: 75 minut
Zahtevnost: ★★★★☆
Pripomočki:
- pekač za potico
- kuhinjska tehtnica
- strgalo
- kuhalnica
- primerna kuhinjska površina ali prt
- pečica
Sestavine za testo
- 600 g moke
- 40 g kvasa
- 1 žlica mlačnega mleka
- 1 žlička sladkorja
- 3 rumenjaki
- 120 g masla ali margarine
- 100 g sladkorja
- 2 žlici ruma
- 2,5 do 3 dcl mleka
- nastrgana limonina lupina
- žlička soli
- moka za potresanje
Sestavine za nadev
- 300 g zmletih orehov
- 1/8 l mleka
- Nastrgana limonina lupina
- Noževa konica zmletega cimeta
- 3 žlice sladke smetane
- 30 g surovega masla
- 2 rumenjaka
- 2 beljaka
- 100 g sladkorja
- 150 g sesekljanih orehovih jedrc
- maščoba za pekač
- 3 žlice sladkorja v prahu za posip
POSTOPEK PRIPRAVE: KORAK ZA KORAKOM
- Rahlo ogreto moko stresemo v skledo. V sredino naredimo jamico, vanjo nadrobimo kvas, dodamo malo mlačnega mleka, sladkorja in žličko moke s kupčka ter zmešamo s kvasom.
- Testo za 15 minut postavite na toplo, da vzhaja.
- Ko testo vzhaja, v novi posodi penasto vmešajte maščobo, rumenjake in sladkor.
- Segrejte mleko – nekaj mleka prihranite, da ga boste pozneje po potrebi dodajali moki. V preostalo mleko stresite sol, rum in naribano limonino lupinico ter zmes iz maščobe (3. korak).
- Iz vzhajanega kvasa, moke in pripravljene tekočine zamesimo rahlo testo. Po potrebi dodajamo prihranjeno mleko.
- Testo stepamo s kuhalnico tako dolgo, da se loči od posode, ga pokrijemo in postavimo na toplo, da vzhaja.
- Medtem ko testo vzhaja, pripravimo nadev.
- Za nadev mlete orehe poparite z vrelim mlekom, dodajte drobtine, dišave, smetano, surovo maslo in rumenjake in pomešamo.
- Iz beljakov stepemo sneg in ga previdno vmešamo v orehe.
- Ko testo naraste za dvakratno količino, ga na z moko potresenem kuhinjskem prtu razvaljamo za prst debelo.
- Namažemo z nadevom, potresemo s sesekljanimi orehi in zvijemo. Pri tem si pomagamo s prtom.
- Model za potico premera 29 cm namažemo z maščobo. Vanj damo potico, ga pokrijemo in pustimo na toplem vzhajati 70 minut.
- Vzhajano potico postavimo v že ogreto pečico. Pri 220°C jo pečemo 75 minut.
- Model vzamemo iz pečice in potico prevrnemo na kuhinjsko mrežo.
- Še toplo nežno potresemo s sladkorjem v prahu.
Ohranjajmo tradicijo
Z vsako peko potice ne samo ohranjate dragocen del slovenske zgodovine, ampak tudi aktivno prispevate k ohranjanju te čudovite tradicije za prihodnje generacije. Ustvarjajmo skupaj, povezujmo generacije in nadaljujmo s tem bogatim izročilom slovenske kulinarike.