Prvi krompir na vrtu in zgodnji krompir v posodi
Za prvi krompir na vrtu sadimo zgodnje sorte. S sajenjem v posode lahko malo prehitevamo. Marec je pravi čas, da se opravimo po semenski krompir in da pripravimo vrtne gredice za sajenje. S pravilnim gnojenjem in zalivanjem nas bo ta vrtnina bogato nagradila z najbolj zgodnjim pridelkom.
Kdaj saditi krompir za najbolj zgoden pridelek?
SAJENJE V POSODO: Vsi neučakani glede sajenja krompirja, lahko krompir zelo hitro sadimo v posodo. Tako je pridelek najbolj zgoden, saj ga pobiramo po dveh mesecih in pol. S sajenjem v tem primeru začnemo že v začetku marca. Posodo v marcu in aprilu premikamo, da cima ne 'posmodi' mraz.
SAJENJE NA VRTU: Preden sadimo na vrt počakamo, da se tla ogrejejo na 10 stopinj Celzija. Na vrtu ga sadimo torej praviloma konec marca in v začetku aprila, če sadimo v nižinskih področjih Slovenije. Čas pobiranja pridelka je odvisen predvsem od zgodnosti sorte.
Kje kupiti semenski krompir?
Vrtičkarji najraje sadijo zgodnje sorte, saj se tako hitro sprosti prostor na vrtu za setev in sajenje novih vrtnin. Gajbice s krompirjem poiščite na vrtnih oddelkih. Pakiranja so manjša in zelo priročna za vse vrtičkarje, ki nimajo veliko prostora.
Poiščite našo najbližjo poslovalnico in si priskrbite semenski krompir glede na čas spravila pridelka. Pri nas najdete tudi vsa potrebna gnojila, in vrtno orodje.
Razdalja sajenja za krompir na vrtu in v posodi
Na vrtu sadimo krompir na razdaljo enega odraslega čevlja v vrsti in čevelj in pol med dvema vrstama. Zgodnje sorte lahko sadimo malo bolj na gosto, saj pozne sorte zahtevajo malo večjo sadilno razdaljo.
V posodi sadimo 2 gomolja zgodnjih sort krompirja in to v posodo z volumnom 20 litrov. Pri sajenju poznih sort sadimo samo en gomolj. Pri nas ga sadim tako, da gomolj postavimo na sredino posode in do vrha nasujemo zemljo, ki jo obogatimo z gnojilom.
Krompir je vrtnina, ki nam bo zelo hvaležna za gnojenje
Krompir na vrtu pognojimo s kompostom ali briketiranimi gnojili, ki jih dobimo v Merkurju. Organsko gnojilo potresem po zemlji pred rahljanjem tal z ruskimi vilami, navadnimi vilami ali 'štihanjem' z lopato. V sadilne jarke dodamo tudi gnojilo z večjim odmerkom kalija in to pred sajenjem gomoljev. Dognojimo ga s kompostom ali briketi v času osipavanja.
V primeru sajenja v posodo izbiramo organska gnojila, ki imajo dodan kalij in gnojilo zmešamo skupaj z zemljo ter pričnemo s sajenjem.
Zalivanje krompirja na vrtu in v posodah
Krompir v posodi redno zalivamo, da se ne presuši. Najbolj zalivamo v času intenzivne rasti in debelitve gomoljev. Veliko vode potrebuje v poletnem času. Kapljično namakanje je najbolj priporočljivo za krompir, ki raste na vrtu.
V posodah, ga zalivamo v podstavek ali zgornji del lonca in to z vrtno zalivalko. Nikoli ga ne zalivamo po listih, ker tako ustvarjamo pogoje za pojav krompirjeve plesni.