(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Prednosti pergole na domačem vrtu
Če bi si radi na domačem vrtu uredili prostor za druženje, boste pri načrtovanju gotovo naleteli tudi na vprašanje postavitve pergole. Kaj so pergole in katere prednosti prinašajo?
Pergola je v osnovi konstrukcija na stebrih, katere ključna naloga je senčenje zunanjega prostora. Moderne bioklimatske pergole z dodatnimi funkcijami pa vas bodo ščitile tudi pred drugimi vremenskimi vplivi in vam tako omogočile preživljanje prostega časa na zraku večji del leta. Poleg praktične uporabe so pergole tudi čudovit in eleganten dodatek domačega vrta.
Kje lahko postavim pergolo?
Pergolo lahko postavite na dva različna načina:
Ob hišo kot podaljšek interierja v zunanjost
Postavitev pergole ob steno hiše (ta lahko na stebrih stoji ob hiši ali je ena stran vpeta v sam objekt) je načeloma enostavnejša, saj je praviloma potrebnih manj stebrov. Lažja je tudi priprava ravne in utrjene podlage, sploh če ste teraso načrtovali že vnaprej.
Pergola ob objektu je pravzaprav podaljšek vašega bivalnega prostora, po navadi dnevne sobe, ki jo lahko koristite večino leta. Z zasteklitvijo pa lahko dobite celo zimski vrt za rabo tudi v hladnejših mesecih.
Kot samostojno enoto sredi vrta
Samostoječa (bioklimatska) pergola je lahko izvrstna rešitev za ustvarjanje letne kuhinje na prostem. Takšna konstrukcija je lahko povsem odmaknjena od hiše in lahko pokriva večjo površino. Če bi radi pokrili zelo velik prostor, lahko to naredite z modularnim združevanjem več pergol.
Bioklimatske pergole odlikujejo nastavljive, motorizirane lamele, ki omogočajo regulacijo svetlobe, temperature in zraka. Zaradi varovanja pred vremenskimi vplivi kot so sonce, dež, sneg in veter, jih lahko uporabljamo praktično vse leto, saj omogočajo najboljši izkoristek svetlobe in toplote.
Pet prednosti pergole
Pergola je zaradi dovršenega dizajna močna in vzdržljiva, obenem pa tudi lepa in elegantna dopolnitev domačega vrta. Z minimalističnim videzom se poda praktično k vsaki vrsti arhitekture, sploh ker lahko izbirate med različnimi materiali – največkrat sta to aluminij in les ali kombinacije obeh.
Katere prednosti še prinaša?
Vrtljive oz. premične lamele
S premičnimi lamelami boste lahko vedno (ne glede na lego in letni čas) poskrbeli za ravno pravšnji odmerek božanja sončnih žarkov.
Raba praktično skozi vse leto
Zaradi trdne konstrukcije in možnosti premikanja lamel (ter drugih nadgradenj, npr. zasteklitve, stranskih senčil), je pergola lahko v uporabi večji del leta, tudi na deževen dan. Sodobne pergole imajo namreč tudi integrirane žlebove v stebrih konstrukcije.
Optimalen izkoristek svetlobe in toplote
Pod pergolo si boste vedno zagotovili optimalen izkoristek svetlobe in toplote ter uživali na svežem zraku. Pergola vam nudi tako senco kot streho nad glavo.
Prilagodljivost
Kot omenjeno, jo lahko postavite ob hiši ali kot samostoječo enoto na vrtu in si tako zagotovite najustreznejšo postavitev glede na zunanjo ureditev vašega doma. Zaradi prilagodljivosti je pergola primerna za praktično vse terase in vrtove.
Estetski in praktičen dodatek
Pergole so na voljo v različnih materialih in barvah, da lahko izberete takšno, ki se najbolje poda k vašemu domu. Poleg tega si s pergolo povečate prostor bivanja, pa naj bo to podaljšan prostor iz dnevne sobe ali samostojna enota z letno kuhinjo sredi vrta.
Vzdrževanje
Sodobne pergole – naj bodo to lesene, aluminijaste ali iz katerega drugega materiala – so visoko odporne na vremenske vplive.
Nekaj razlike je le pri vzdrževanju.
Pergole iz aluminija
Aluminij je material, ki ne potrebuje veliko vzdrževanja. Dovolj bo le čiščenje z mokro krpo. Konstrukcija iz aluminija je lažja in na voljo v več barvah.
Lesene pergole
Lesene pergole potrebujejo nekaj več negovanja. Konstrukcijo iz lesa je treba prebarvati ali naoljiti vsakih 3–6 let, odvisno od vrste lesa in kakovosti zaščite. Je pa les povsem naraven material, obenem so lesene pergole praviloma tudi cenovno dostopnejše.
Možnosti nadgradnje
Glede na postavitev pergole in vaše želje, lahko praktično vsako pergolo dodatno nadgradite in tako ustvarite prostor, ki ga bo redno uporabljala vsa družina – za sproščujoče branje knjige na zraku, igro najmlajših, prijetna družinska kosila ali druženja s prijatelji.
K rabi vse leto bodo prispevale nadgradnje, kot je zasteklitev stene, dodatek stranskih senčil, LED- razsvetljava ali romantične lučke, udobna vrtna garnitura ali celo gugalna mreža. Pod pergolo lahko uredite tudi praktično letno kuhinjo, kjer seveda ne sme manjkati niti žar.
Za prijetna druženja v zavetju pergole
Pergola je gotovo eden najuporabnejših dodatkov zunanje ureditve doma. Preverite ponudbo pergol v spletni trgovini MERKUR ali se oglasite v eni od naših poslovalnic, kjer vam bomo z veseljem svetovali pri izbiri.
Pogosto zastavljena vprašanja
Kaj je treba pripraviti pred postavitvijo pergole?
Montaža pergole je načeloma enostavna, treba pa je pripraviti prostor, kjer bo stala. Pri tem je pomembno, da pergola ni dominantna enota v okolici, ampak del nje. Pred postavitvijo je treba pripraviti trdno in ravno podlago z ustrezno nosilnostjo, razmisliti je treba tudi o učinkovitem odvajanju vode, da lahko v primeru dežja ta ustrezno odteka s strehe pergole po stebrih v tla.
Ali za postavitev pergole potrebujem gradbeno dovoljenje?
Za postavitev pergole načeloma gradbeno dovoljenje ni potrebno, saj spada med enostavne konstrukcije. Vendar to velja le, če površina ne presega 20 m². V primeru, da je površina večja, je treba pridobiti gradbeno dovoljenje za nezahteven objekt po enostavnem postopku. Poleg omejitve kvadrature sta tu še dva pogoja: odmik od sosednjih zemljišč najmanj 2 metra, višina pa ne sme presegati 5 metrov. Več o uredbi o razvrščanju objektov lahko preberete na tej povezavi.