(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Polnjene paprike pečene v pečici
Polnjene paprike so slovenska klasika. Mene je vedno jezilo zamudno čiščenje paprik in dejstvo, da vedno katera poči, ko jo poskušaš lepo očistiti skozi ozko odprtino na vrhu. Potem pa je naslednji izziv še kuhanje, ko jih je treba res paziti in mešati, da se ne primejo na dno posode.
Vsemu temu se izognemo, če jih pripravimo v pečici. V pečici lahko pripravite tudi klasične paprike. Danes pa z vami delim recept za malo drugačne polnjene paprike – poskusite, odlične so.
ZA 4 OSEBE POTREBUJEMO:
- 4 večje rumene paprike
- 300 g mletega mesa
- 1 večja čebula
- maščoba za praženje
- sol, poper, ½ čž rdeče paprike, ½ čž timijana, 1 velika žlica narezanega peteršilja, ščep ali dva rožmarina
ZA OMAKO ŠE:
- 2,5-3 dl paradižnikove mezge
- drobna čebula
- 2 stroka česna
- origano, timijan, bazilika (sveža)
PRIPRAVA:
Najprej drobno narežemo veliko čebulo in jo počasi pražimo na maščobi. Ko je zlato rumena ji dodamo meso, rdečo papriko, in med mešanjem dobro prepražimo.
Meso solimo in popramo po okusu in dodamo še ostale začimbe, dobro premešamo in pustimo da malo postoji.
Medtem, ko se meso praži, prerežemo paprike na polovice in jih očistimo. Polovice zložimo na pekač in jih napolnimo s pripravljenim mletim mesom.
V pekač vlijemo 1 dl vode in ga damo v pečico, ki smo jo prej ogreli na 180 stopinj, za približno pol ure. Malo vmes pogledamo, pečeno je, ko so paprike mehke.
Medtem, ko se paprike pečejo pripravimo še paradižnikovo omako.
Na maščobi na blagem ognju počasi dušimo narezano čebulo in česen, ko se zmehčata, dodamo paradižnikovo mezgo, posolimo in po želji popramo. Vse skupaj kuhamo 10-15 minut. Če je omaka pregosta, ji dodamo malo vode (0,5-1 dl).
Na koncu dodamo še timijan in origano, potem pustimo samo še par minut na toplem, da se sprostijo arome.
Papriko postrežemo in prelijemo s paradižnikovo omako. Po vrhu potresemo še svežo baziliko. Zraven se prileže riž ali kaka druga priloga po izbiri.
RAZLIČICA S SVEŽIM PARADIŽNIKOM
Namesto mezge, lahko uporabimo tudi sveže paradižnike. Jaz jih ne lupim, le grobo narežem, dodam na čebulo in česen ter pokuham. Potem vse skupaj zmiksam v gladko omako ter dodam začimbe.
Paradižnik vsebuje dragoceno snov likopen (karotenoid), zaradi katerega je paradižnik tudi lepe rdeče barve. Biorazpoložljivost likopena se poveča s toploto (kuhanjem) in v kombinaciji z maščobo. Zato je domača paradižnikova omaka zelo dober vir likopena. Paradižnik seveda vsebuje tudi druge koristne snovi (vitamine, minerale in druga hranila).
Paradižnik je naravno kisel in večina se je navadila, da mu je treba dodati sladkor. To odsvetujem, ker sladkor res ni zdravo živilo. Če vam je paradižnik prekisel, ga raje osladite naravno - dodajte malo jabolčne čežane ali korenčkovega pireja. Korenček lahko dodamo tudi na začetku in nastrganega dušimo skupaj s čebulo in česnom.
Začimbe so naravni antioksidanti in pomočniki pri prebavi. Zraven tega vsebujejo še veliko drugih hranil.
Če nam paradižnikova omaka ostane, jo lahko uporabimo za kakšno drugo omako ali jo preprosto zamrznemo.