(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Polnjen koromač
Koromač je odlična in pri nas kar malo spregledana zelenjava. Ima veliko zdravilnih lastnosti in ga lahko uporabljamo v obliki gomolja – kot zelenjavo, in v obliki semena – kot začimbo. Gomolj koromača je vsestransko uporaben (surov, kuhan, pečen) in vsebuje veliko vitaminov B kompleksa, C vitamin, pa tudi minerale, vlaknine, antioksidante…
SESTAVINE
Lečo namočimo čez noč, odlijemo vodo, speremo in skuhamo v sveži vodi z listom lovorja. Če imamo lečo že kuhano, uporabimo približno 1 skodelico (2,5 dl) kuhane leče. Jaz jo običajno namočim in skuham malo več in jo potem uporabim za različne jedi.
- 100 g leče (rjava ali zelena)
- 1 manjša čebula
- 3 stroki česna
- 1 večji koromač ali dva manjša
- malo stebla zelene (lahko jo tudi izpustimo)
- sol, poper,
- ½ čž kurkume,
- ½ čž kumina (orientalska kumina),
- ¼ čž mletih semen koromača,
- ½ čž gorčičnih semen,
- ½ čž semen koriandra
- po želji na krožniku dodamo še: baziliko, origano…
Koromač operemo in mu previdno (da se nam ne zlomijo) odstranimo zunanje tri luske. Da jih lažje odluščimo, jih po dolgem zarežemo - prerežemo na pol, in polnimo polovičke.
Sredico koromača nastrgamo ali nasekljamo (če je zelo velik, lahko uporabimo samo polovico sredice). Narežemo tudi čebulo, česen in zeleno.
V ponvi prepražimo čebulo, ko rahlo porjavi, dodamo česen, ½ čž gorčičnih semen in ½ čž semen koriandra. Popražimo samo toliko da zadiši in dodamo koromač in stebelno zeleno. Malo prepražimo, da koromač ovene.
Dodamo sol, poper, ½ čž kurkume, ½ čž kumina, ¼ čž mletih semen koromača in odstavimo. Dodamo še kuhano lečo in vse skupaj dobro premešamo.
Polovičke lusk koromača razporedimo po pekaču in jih napolnimo z omako, ki smo jo pripravili. Po želji, jih lahko potresemo še s sirom. V pekač vlijemo 0,5 dl vode in damo za pol ure v pečico segreto na 180-200 stopinj.
NAMIGI IN NASVETI
Koromač je odlična in pri nas kar malo spregledana zelenjava. Koromač ima veliko zdravilnih lastnosti in ga lahko uporabljamo v obliki gomolja – kot zelenjavo, in v obliki semena – kot začimbo. Gomolj koromača je vsestransko uporaben (surov, kuhan, pečen) in vsebuje veliko vitaminov B kompleksa, C vitamin, pa tudi minerale, vlaknine, antioksidante…
Koromač je zelo blagodejen za naše črevesje, ugodno pa vpliva tudi na srce, imunski sistem, boleče menstruacije… Vsekakor je zelenjava, ki jo je dobro uvrstiti na jedilnik.
Na enak način lahko pripravimo polnjene bučke (polovičke izdolbemo z žlico – kar smo izdolbli dodamo k masi za polnjenje) ali polovičke paprik (v maso za polnjenje lahko dodamo papriko, korenček, bučko ali drugo zelenjavo po izbiri).
Namakanje je postopek s pomočjo katerega iz živil odstranimo fitinsko kislino, ki lahko zavira absorpcijo mineralov v črevesju. Zato je namakanje res zelo priporočljivo. Namakamo vsa živila, ki so seme – stročnice, žita in oreščke.