(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Pečen krompir s čemaževim pestom in šparglji
Čemaž uživamo surov ali pa ga na hitro termično obdelamo, da ne izgubi preveč koristnih snovi. Če ga na hitro prepražimo na maščobi, izgubi ostrino in njegov okus postane sladek.
Čemaž vsebuje veliko žveplovih spojin (ki mu dajejo tudi vonj), mineralov, vitaminov, klorofila…in je prava pomladna zakladnica hranil. Čemaž odlično »pospravlja in čisti« prebavni sistem (vpliva na jetra, žolčnik, izločanje prebavnih sokov, odstranjuje škodljive mikroorganizme iz črevesja,…) – naredi dobro pomladno čiščenje prebavil. Ima pa tudi blagodejni učinek na kri, ožilje in nivo holesterola. Deluje tudi proti spomladanski utrujenosti in izboljša delovanje možganov.
Šparglji odvajajo vodo, čistijo in podpirajo optimalno delovanje prebavil (ker vsebujejo ogromno vlaknin, ki so jih naše črevesne bakterije zelo vesele). Vsebujejo tudi veliko mineralov, vitaminov in drugih koristnih snovi. Hkrati pa imajo zelo malo kalorij.
Za 4 osebe potrebujemo:
- 4 srednje do večje krompirje
- 300 g zelenih špargljev
- Sol, poper
Špargljem olupimo oleseneli del, če ga imajo, in jih narežemo na 3-4 cm dolge kose.
Če imamo stari krompir, ga najprej skuhamo, olupimo, narežemo na kose in damo v namaščen pekač. Krompirju dodamo šparglje in skupaj pečemo 15-20 minut na 200 stopinjah, da se krompir lepo zapeče.
Če imamo mladi krompir, ga očistimo, narežemo, damo v namaščen pekač in v pečico segreto na 200 stopinj za 15 min. Krompir vzamemo iz pečice, ga premešamo, dodamo šparglje in skupaj pečemo še 15 minut.
V obeh primerih potem vzamemo krompir s šparglji iz pečice in malo pohladimo, samo za par minut. Posolimo, popramo in dodamo čemažev pesto (recept spodaj) – naj ga bo kar precej, priporočam vsaj 1 veliko žlico pesta na osebo. Vse skupaj premešamo in postrežemo s skledo solate. Ta jed se odlično poda tudi k pečeni ribi.
Čemažev pesto
- Šopek čemaža
- 3-5 žlic hladno stisnjenega olivnega olja
- Pest indijskih oreščkov
V sekljalniku paličnega mešalca sesekljamo indijske oreščke. Čemaž najprej narežemo z nožem in ga dodamo indijskim oreščkom. Vse skupaj sekljamo, toliko časa, da se čemaž premeša z oreščki in dobimo gosto homogeno zmes. Če se nam čemaž lepi na stene posodice, sekljalnik vmes ustavimo, z žico postrgamo maso navzdol in nadaljujemo. Ko imamo homogeno zmes, dolijemo 3 žlice olivnega olja in zmešamo. Če se nam zdi pregosto, lahko dolijemo še 1-2 žlici olja. Cilj je, da dobimo res gost pesto.
Pesta lahko naredite tudi malo več, ga shranite v čist steklen kozarček in spravite v hladilnik. Pesto je odličen na različnih jedeh in v namazih.
Sveže pripravljen pesto je veliko bolj blagega okusa (manj ima okusa po česnu, je pa malo pikanten), kot kasneje, ko nekaj časa stoji.
Indijske oreščke lahko zamenjamo s sončničnimi semeni ali pinjolami.
NAMIGI IN NASVETI
Koromač je odlična in pri nas kar malo spregledana zelenjava. Koromač ima veliko zdravilnih lastnosti in ga lahko uporabljamo v obliki gomolja – kot zelenjavo, in v obliki semena – kot začimbo. Gomolj koromača je vsestransko uporaben (surov, kuhan, pečen) in vsebuje veliko vitaminov B kompleksa, C vitamin, pa tudi minerale, vlaknine, antioksidante…
Koromač je zelo blagodejen za naše črevesje, ugodno pa vpliva tudi na srce, imunski sistem, boleče menstruacije… Vsekakor je zelenjava, ki jo je dobro uvrstiti na jedilnik.
Na enak način lahko pripravimo polnjene bučke (polovičke izdolbemo z žlico – kar smo izdolbli dodamo k masi za polnjenje) ali polovičke paprik (v maso za polnjenje lahko dodamo papriko, korenček, bučko ali drugo zelenjavo po izbiri).
Namakanje je postopek s pomočjo katerega iz živil odstranimo fitinsko kislino, ki lahko zavira absorpcijo mineralov v črevesju. Zato je namakanje res zelo priporočljivo. Namakamo vsa živila, ki so seme – stročnice, žita in oreščke.