(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Paradižnik, ki rodi v jesenskem času
Se sprašujete kako si zagotovimo jesenski pridelek domačega paradižnika v težavnem, deževnem in hladnem poletju? Razmnožili ste ga lahko s pomočjo dovolj velikih zalistnikov. V začetku julija je zadnji rok za sajenje novih sadik. Zagotovo bo v deževnem poletju najboljši domač paradižnik iz rastlinjaka.
Pridelek paradižnika iz zalistnikov, nove sadike ali rastlinjaka?
Iz prvih zalistnikov lahko vzgojite novo sadiko
V primeru, da ste v juniju nabrali prve zalistnike paradižnika, jih lahko v začetku julija posadite v vrt. Tako razmnožite paradižnik, ki bo v vrtu ostal do jeseni in vam omogočil domač pridelek v deževnih letih.
Kako velik naj bo zalistnik za razmnoževanje paradižnika?
Zalistnik za razmnoževanje paradižnika naj bo velik približno 10 cm. Za razmnoževanje paradižnika v poletnem času pustimo prve zalistnike, da zrastejo do omenjene velikosti in jih v juniju postavimo v kozarec vode.
Zalistnik odrežemo, ko je velik 10 cm
Veliki zalistniki in nove sadike se hitro ukoreninijo
Opazili boste, da se veliki zalistniki hitro ukoreninijo. Korenine se v dobrem tednu razvijejo v navadni vodi. Za razvoj sadike, ki jo presadimo v vrt, je potrebno 21 dni. V toplem poletju in ob primernem zalivanju, zastirki in začetnem senčenju, bo sadika iz zalistnikov hitro napredovala v razvoju.
V osrednji Sloveniji je konec junija ali v začetku julija bolje saditi nove sadike, ki so še ostale v trgovinah. Paradižnik v tem času najbolje napreduje v rastlinjaku.
Kdaj lahko pričakujemo pridelek iz nove sadike?
V primeru, da v začetku julija posadite novo sadiko iz zalistnika ali sadiko, ki je bila vzgojena v lončku, si lahko zagotovite obiranje paradižnika v jesenskem času. Pridelek lahko pričakujemo od druge polovice septembra naprej, če je poletje toplo. Tako obirate domač paradižnik tudi v primeru, če propade sadika paradižnika, ki ste jo sadili v maju.
Jesensko pobiranje pridelka, ki ga sadimo v začetku julija, bo uspešno samo, če jesensko deževje in nizke temperature ne bodo prehitro potrkale na vrata.
Prvi pridelek običajno pobiramo v septembru
V rastlinjaku paradižnik zori od začetka julija do konca oktobra
Spravilo paradižnika je najhitrejše v rastlinjaku
V deževnem poletju imamo več težav s paradižnikom
Glede na deževno poletje lahko pričakujemo, da bodo paradižnik v vrtu pestile težave z boleznimi. Paradižnik, ki ste ga sadili prezgodaj v maju in je bil izpostavljen stresu, lahko propade že v drugi polovici julija ali začetku avgusta. Nekoliko dalj časa bo zdržal paradižnik pod nadstreškom. Najbolj varen je paradižnik v rastlinjaku, ki ga redno zračimo in zalivamo.
Prava rešitev za hiter in stabilen pridelek je rastlinjak
Paradižnik, ki ga gojimo v rastlinjaku običajno nima težav s krompirjevo plesnijo. Zato vsem priporočamo, da si za paradižnik, papriko, kumare in jajčevce v prihodnjih letih priskrbite večji rastlinjak. V rastlinjaku nabiramo kumare že v juniju, paradižnik v začetku julija, tudi ostale plodovke so hitrejše.
Večje rastlinjake poiščite v Merkurjevih trgovinah in na njihovi spletni strani. Tako si zagotovite celoletno samooskrbo. Paradižnik, ki ga v rastlinjak sadimo v sredini aprila, pobiramo vse do konca oktobra ali celo v začetku novembra.