(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centruIzdelek omogoča le dostavo na dom Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.

Imate težave s kalitvijo motovilca in izbiro dobrih sosedov? Ta priljubljena vrtnina je zelo priljubljena na slovenskih vrtovih in jo sejemo tudi v poletnem času. Gredo je treba v vročem poletju pravilno pripraviti, senčiti in redno zalivati. Tako se boste veselili odličnega domačega pridelka že v jesenskem času.
Vas zanima zakaj motovilec ne kali?
Motovilec običajno ne kali zaradi pregloboke setve ali močne sončne pripeke. Seme motovilca potrebuje za dober vznik tudi nekaj svetlobe, zato se vzgoja s pomočjo sadik bolje obnese.
Ste vedeli, da seme motovilca ne kali, če ga nabiramo v letu, ko ga sejemo? To težavo odpravimo, če seme tekočega leta za nekaj dni postavimo v zamrzovalnik.
V obdobju vročinskih valov se običajno izogibamo setvam, ker seme pri temperaturi nad 25 °C slabše kali.
Vrtnina |
Dober sosed-vrtnina |
Dober sosed-zelišče, cvetlica |
Slab sosed |
Motovilec |
Bob, fižol, kitajsko zelje, kumarice, paprika, paradižnik, redkvica, sladka koruza, kolerabica, ohrovt, por, špinača, čebula, azijska listna zelenjava |
Ognjič |
Baldrijan |
Kako pomagamo motovilcu, da dobro kali v vročem poletju?
Motovilec lahko v poletnem času brez strahu sejemo v senco paradižnika, ki smo mu odstranili spodnje liste. Odlično se bo počutil tudi v senci visokega fižola, paprike ali sladke koruze. Brez težav bo kalil tudi pod belo vrtno tkanino, ki jo napnemo preko mreže proti toči in pritrdimo na fiberglas loke, ki jih najdemo v Merkurjevih trgovinah.
V vročem poletju lahko kupimo ali vzgojimo sadike, ki jih posadimo na vrt ali visoko gredo. Tako imamo najmanj težav s kalitvijo semena na izpostavljeni sončni gredi.
Foto: Motovilec sejemo v senco paradižnika, visokega fižola, paprike in ostalih vrtnin
Motovilec ne potrebuje močno gnojene gredice
Gnojenju na gredi z motovilcem se izogibamo, ker zadostujejo že hranila, ki v tleh od predhodnih ali sosednjih rastlin. Če je gredica prazna jo lahko pognojimo s kompostom v količini 1 liter komposta na m2. Pred setvijo je treba zrahljati zgornjo plast tal, da omogočimo boljšo kalitev in razvoj rastline. Med obstoječimi vrtninami to naredimo z drobnim ročnim orodjem.
Poskrbimo za pravilno razdaljo setve in količino semena
V avgustu običajno sejemo 2 m motovilca na družinskega člana. Vrtičkarji največkrat sejejo motovilec preko celotne površine vrtne grede. Bolj praktična bo setev v vrste, ki so oddaljene 20 cm. V vrsti je treba opraviti setev tako, da je seme oddaljeno približno 2 cm. Tako v začetni fazi rasti lažje odstranimo plevele in rahljamo tla.
Foto: V avgustu sejemo 2 m motovilca na družinskega člana
Kaj naredimo s semenom po setvi?
Po setvi je dovolj, če seme v tla rahlo potisnemo z desko ali roko in ga ne pokrivamo z zemljo
V primeru take setve se bo motovilec dobro razvijal in ne bo imel težav s kalitvijo in začetnim razvojem po setvi. Že v začetku prispevka smo vas opomnili, da v primeru pregloboke setve motovilec zaviramo pri kalitvi.
Po poletni setvi vzdržujemo stalno vlažna tla
Motovilec, ki ga sejemo v poletnih dneh zahteva stalno vlažna tla. Za zmanjšanje zalivanja po setvi priporočamo senčenje s pomočjo bele vrtne tkanine. Tako seme bolje in hitreje kali ter je stalnem v stiku z vlago. Z vrtno zalivalko je treba gredice zmerno zalivati in to vsak dan. Zalivanju se izogibamo samo v deževnih dneh.
Foto: Po setvi je treba poskrbeti za optimalno vlažna tla
Čas spravila motovilca je odvisen od termina setve
Motovilec, ki ga sejemo v avgustu pobiramo v jesenskem času. Septembrske in oktobrske setve pobiramo v spomladanskem času. Vsekakor svetujemo, da opravite setev v obeh terminih in si zagotovite dovolj motovilca v jesenskem in spomladanskem obdobju. Sejemo ali sadimo ga lahko tudi v pomladanskem času.
Termin spomladanske setve je v marcu in aprilu. Motovilec hitro raste in je na razpolago dobra dva meseca po setvi.
Kaj sejemo in sadimo v avgustu?
V začetku meseca lahko sadimo zgodnje sorte endivije, nizek fižol in kitajsko zelje. V tem terminu je zadnji rok za setev rdeče pese, podzemne kolerabe. Ne pozabimo tudi na špinačo in repo, ki jo lahko sejemo ali sadimo s pomočjo sadik. Presajamo lahko sadike črne redkve in kolerabe, če vrtnini nismo sejali v juliju.
Foto: V Merkurju se oskrbite tudi s sadikami, zemljo in gnojili
Do sredine avgusta je zadnji rok za setev korenja in črne redkve. Vse do konca meseca lahko sadimo sadike poletnih solat. Peteršilj v avgustu sejemo v lonček, da bo v kuhinji na razpolago tudi v zimskem času.
Ni izdelkov v košarici
Ni izdelkov v košarici
Za izbran trgovski center vam bomo samodejno prikazovali zaloge.
Vaš trenutno izbrani trgovski center je .
Ste že nakupovali v Merkur spletni trgovini?
PrijavaŠe niste nakupovali v Merkur spletni trgovini?
Ustvarite račun in nakupite hitreje.
Ob registraciji si lahko ustvarite tudi kartico MERKUR Zate, s katero si zagotovite dodatne prihranke.
Prikaz zalog je informativne narave. Točen podatek dobite v izbranem trgovskem centru.
Seznam želja se nalaga...
V našem Spletnem centru Merkur vam želimo omogočiti varno ter najboljšo nakupovalno izkušnjo, vendar zato potrebujemo vaše soglasje.
S klikom na gumb "Dovolim vse" se strinjate, da vam z digitalnim sledenjem na podlagi vaših nakupovalnih navad prikazujemo najbolj relevantno ponudbo in izdelke tudi na družbenih omrežjih in preostalih straneh.
Na povezavah merkur.si/piskotki in merkur.si/varstvo-osebnih-podatkov si lahko preberete več o piškotkih, ki jih uporabljamo in o naši politiki zasebnosti.
Brez skrbi, kadarkoli lahko spremenite politiko piškotkov in na ta način sami odločate o vaši zasebnosti.
V našem Spletnem centru Merkur vam želimo omogočiti varno ter najboljšo nakupovalno izkušnjo, vendar zato potrebujemo vaše soglasje.
S klikom na gumb "Dovolim vse" se strinjate, da vam z digitalnim sledenjem na podlagi vaših nakupovalnih navad prikazujemo najbolj relevantno ponudbo in izdelke tudi na družbenih omrežjih in preostalih straneh.
Na povezavah merkur.si/piskotki in merkur.si/varstvo-osebnih-podatkov si lahko preberete več o piškotkih, ki jih uporabljamo in o naši politiki zasebnosti.
Brez skrbi, kadarkoli lahko spremenite politiko piškotkov in na ta način sami odločate o vaši zasebnosti.
Omogočajo normalno delovanje Spletnega centra Merkur in nemoteno uporabniško izkušnjo. Z njihovo pomočjo vam zagotavljamo prikaz osnovnih funkcij kot so veljavnost uporabniškega računa, prikaz slik in opisov izdelkov, prikaz oglasnih pasic …Teh piškotkov ni možno upravljati in za njih ni potrebno pridobiti soglasja.
Omogočajo merjenje obiskanosti Spletnega centra Merkur (obiskanost in statistike posameznih strani, analize gibanja in spletne prodaje...) ter zagotavljajo ustrezen nivo varnosti. Statistike obiskanosti posameznih spletnih strani nam služijo kot povratna informacija pri pripravi naših vsebin in oglaševalskih akcij ter nam nudijo možnost izboljšave uporabniške izkušnje. Analiza obiska naših spletnih strani temelji na obdelavi anonimiziranih podatkov.
Omogočajo prikaz najbolj relevantne ponudbe in izdelkov na podlagi vaših iskanj ter obiska v Spletnem centru Merkur tudi na preostalih straneh in družbenih omrežjih. Z digitalnem sledenjem vam z uporabo različnih spletnih orodij tako lahko prikazujemo personalizirane oglase na podlagi vaših dejanskih zanimanj.