Limona - od sadike do drevesa
Vzgoja prave limone v kontinentalnem delu Slovenije? Seveda! Gojenje je enostavno s primerno posodo, ustreznim zalivanjem, gnojenjem in prezimovanjem. Izberite sadike limone, ki so že prikrajšane, saj tako gojitvena rez po nakupu ni potrebna.
Obrezovanje limone po nakupu in v času rodnosti
Sadike limone, ki jih dobite v trgovinah MERKUR so prikrajšane na višino cca 50 ali 60 cm, da prve ogrodne veje tvorijo na primerni višini.
Sadika limone je tudi pincirana, kar pomeni, da so prikrajšani enoletni poganjki, da se bolj gosto razraste. Opazili smo, da so hitro rastoči in pokončni poganjki prikrajšani na 2 do 3 brste, kar pomeni, da se limona bolje obrašča z novimi poganjki in zgosti krošnjo.
Če ima sadika limone že prve cvetove in plodove, je to dobro in saj pomeni, da nas lahko že hitro nagradi s prvim pridelkom.
V času rodnosti ne krajšamo enoletnih poganjkov, ker rodijo na koncu vej. Pri starejših limonah krošnjo redčimo, da lahko v notranjost drevesa pride več svetlobe.
Kakšen lonec izbrati za sadiko limone?
Limono je najbolje saditi v glineni lonec, saj slednji precej bolje zadržujejo vlago kot pa to zmorejo njihovi plastični kolegi. V plastičnih loncih je tudi več možnosti za razvoj bolezni korenin, zato se jim raje kar izognemo.
Pozorni smo tudi, da izberemo lonec, ki ima volumen večji od 20 litrov, kasneje pa bomo limonovec presadili v še večji lonec z volumnom 50 litrov in več.
Zemlja za gojenje limone naj bo peščeno ilovnata. Lahko uporabimo domačo vrtno zemljo, ki je težja in dodamo namenske substrate za citruse, ki jih najdemo v Merkurju.
Po dveh letih jo presadimo v večjo posodo, ki je na obeh straneh širša za 3 cm.
Zalivanje limone
V poletnem času, ko so potrebe po vodi največje, zalivamo bolj pogosto. Med dvemi zalivanji naj se zemlja nekoliko osuši. V času zimskega mirovanja pa rastlino zalivamo zmerno, le enkrat na mesec, če jo prezimujemo v prostoru, ki ima okoli 5 stopinj Celzija.
Pred sajenjem v posodo ali na vrt ne pozabimo na namakanje koreninske grude.
Limono zalivamo z deževnico ali mehko vodo.
Vodovodno vodo za zalivanje lahko rahlo okisamo s šoto ali storži črne jelše. Za okisanje vodovodne vode zadoščajo že 3 storži črne jelše na 5 litrov vode. Po 24 urah je taka voda primerna za zalivanje limone, mandarine in ostalih citrusov.
Gnojenje limone
Gnojenje limone in ostalih citrusov naj bo vedno zmerno. Pri gnojenju raje uporabljamo dolgodelujoča gnojila, ki se sproščajo počasi in se držimo načela, da je bolje gnojiti manj kot preveč. Ta rastlina ne mara prekomernega gnojenja, zato res upoštevamo navodila, ki so navedena na embalaži gnojila.
V času vegetacije jo prvič pognojimo, ko jo prestavimo na prosto in drugič v mesecu juniju.
Ali lahko limono sadimo zunaj in kakšno temperaturo potrebuje?
Na prostem lahko drevo limone (limonovec) uspeva le na obalnem področju, mora pa biti v zavetni legi, kjer bo primerno zaščiteno pred burjo. Nizkih temperatur ne mara in jim ne sme biti izpostavljeno.
V ostalih predelih Slovenije limono ravno zradi zimskih nizkih temperatur gojimo v loncu ali posodi, da jo pred prvim močnejšim mrazom lahko zavarujemo premaknemo v notranje prostore.
Prezimovanje limone
Na kontitentalnem delu Slovenije jeseni, pred prvim močnejšim mrazom, lonec premaknemo v notranjost. Premik v zavarovan prostor je najbolje opraviti v oktobru, ko temperature začnejo padati. Izberemo hladen in svetel prostor, v katerem se temperatura giblje okoli 5 stopinj Celzija. V spomladanskem času jo na prosto premaknemo v aprilu, ko ponoči ne zmrzuje in je temperatura tudi ponoči nad 5 stopinj Celzija.
Za prezimovanje limone je najbolj optimalno, če imate zimski vrt, zastekljen balkon, svetel neogrevan hodnik, zastekljen atrij, ali pa rastlinjak.
V primeru prepoznega premika limone v varen prostor bo temperaturna razlika prevelika in drevo lahko odvrže liste. Liste lahko odvrže tudi v primeru zelo slabe osvetlitve.
Priporočamo izdelke:
Kako je pa z ostalimi citrusi?
Na vrtnem oddelku so v tem času na voljo tudi prekrasne sadike citrusov kot so mandarinovec, pomaranča, limeta, kumkvat in ostali, ki se z veseljem pridružijo sadiki limone.
Oskrba za vse omenjene rastline je zelo podobna limoni. Upoštevajte navodila v tem prispevku in pridelali boste tudi okusne mandarine, pomaranče ali ostale citruse, ki jih gojimo v Sloveniji.
➜ Preverite ponudbo citrusov na vrtnem oddelku za mediteranske rastline.