Kdaj in kako sejemo paradižnik, čili in ostale plodovke?
Kdaj je treba sejati za sadike paradižnika? Ne zgrešite tudi optimalnega roka za setev čilija, paprike in ostalih plodovk. Priskrbite si najboljša semena, domač gojitveni rastlinjak in zemljo za setev ter uživajte v vrtnarjenju na okenski polici. Osnovna navodila za svoje domače sadike.
Zakaj sejemo paradižnik za sadike v mesecu marcu?
Setev paradižnika opravimo v začetku marca zato, ker ga je treba na balkon, teraso ali vrt posaditi v sredini maja.
Skrajni rok za setev paradižika je sredina marca.
Čili, papriko in jajčevec za sadike sejemo 10 dni pred paradižnikom.
Urbani vrtičkarji vse večkrat sejejo za sadike čilija, ki ga gojijo v posodah na sončnem balkonu ali terasi. Navdušeni so tudi nad paprikami, pekočimi feferoni ter jajčevci različnih barv in oblik.
Setev paradižnika, jajčevca, paprike, čilija opravimo iz dobrega semena
Najboljšo energijo kalitve ima seme, ki ga kupimo v trgovini in ni starejše kot eno leto. Izbiramo lahko med različnimi blagovnimi znamkami.
Pozorni smo na leto proizvodnje, saj najbolj kalijo semena, ki so bila pakirana v predhodnem ali tekočem letu.
Setev paradižnika opravimo 10 dni po setvi čilija, paprike in ostalih plodovk
Kakovostna zemlja in setvene celice za setev sadik
Za setev sadik plodovk izberemo zemljo, ki je zračna, nima preveč hranil in uspešno odvaja odvečno vodo. Tako poskrbimo, da ne pride do presežka vode v substratu in se izognemo gnitju korenin.
Postopek setve semena paradižnika in ostalih plodovk
Semena paradižnika, paprike, čilija in ostalih plodovk položite na zemljo za setev in pikiranje in ga nato s prstom ali svinčnikom rahlo potisnete v substrat.
Priporočljivo je, da zemljo po setvi poškropite s pršilko in tako preprečite škodo, ki jo majhnim rastlinam povzroči prekomerna nasičenost z vodo. Vodi za pršenje dodajte morske alge za boljšo kalitev in ukoreninjanje.
Za boljše zdravstveno stanje sadik se priporoča tudi škropljenje sadik s hladnim čajem iz žajblja ali kamilice.
Primerna temperatura, zalivanje in gnojenje sadik po setvi
Čili, paprika, paradižnik, jajčevec, feferoni najhitreje kalijo pri temperaturi 25 stopinj Celzija. Taki pogoji so običajno v kopalnici, kurilnici ali na polici, ki je nad radiatorjem.
Za rast koreninskega sistema je koristno, če v vodo za pršenje ali zalivanje na vsakih 14 dni dodate pripravke na osnovi morskih alg.
V času presajanja plodovk v posode, visoke grede, atrij ali vrtno gredo uporabimo organsko gnojilo v obliki pelet. Med letom lahko dognojujemo tudi s tekočimi organskimi gnojili.
Domače sadike so temelj samooskrbe
Pridelava domačih sadik osrečuje številne vrtičkarje in predstavljajo znanje za življenje. Babice in dedki radi ustvarjajo skupaj z vnuki, zato jih prosite, naj ustvarjajo z vami ali vašimi otroki. Mladi vrtnarji raziskujejo in kreativno porabijo svoj prosti čas.
Z osnovnimi navodili smo poskrbeli, da boste to leto tudi vi pridelali svoj domač čili, paradižnik, papriko ali ostale plodovke. Gojenje je mogoče v urbanem in podeželskem okolju, zato kmalu zavihajte rokave in začnite z delom.