Kavovec v lončku (ideja za darilo)
Kavovec v skodelici je idealno darilo za vse ljubitelje kave, ki navduši s svojim tropskim videzom in svetlečimi listi. Kavovec je priljubljena sobna rastlina, ki ima močan dekorativen učinek. Po nekaj letih navduši s pridelkom domače kave, ki ima prijeten okus. S pravilno oskrbo, ga lahko zelo uspešno gojimo skoraj v vsaki sobi, pisarni ali svetlem hodniku.
Prostor in lega za kavovec
Kavovec (Coffea arabica) izvira iz tropskih področij in se odlično obnese, kot sobna rastlina. Za uspešno rast potrebuje svetlo, a ne direktno sončno mesto.
Najbolj primerna je vzhodna ali senčna lega, saj v naravi tvori podras dreves in večjih rastlin. Njegovi svetleči listi popestrijo vsak bivalni prostor in izboljšajo kakovost zraka.
Zalivanje in nega za lepo in dekorativno rastlino
Zalivanje naj bo zmerno, zemlja naj se med posameznimi zalivanji nekoliko osuši. Uporabimo postano vodo, saj kavovec ne prenaša klora in hladne vode. Suša lahko povzroči venenje, pretirano zalivanje pa rjave liste zaradi gnilobe korenin. Zelo pa mu prija tudi pršenje z vodo po listih.
V obdobju intenzivne rasti ga dognojujemo 1 x / mesec (v vodo za zalivanje dodamo tekoče gnojilo). Pozimi ga ni potrebno gnojiti, postavimo pa ga v prostor brez prepiha.
Pravilna oskrba vključuje tudi obrezovanje, ki ga opravimo v spomladanskem času, da spodbudimo kompaktno rast.
Temperatura in vlažnost zraka za kavovec v Sloveniji
V zimskem času dobro prenaša temperature okoli 18–20 °C. Visoka zračna vlaga je ključna, zato je priporočljivo dnevno rosenje rastline in uporaba vlažilca zraka. V poletnih mesecih se najbolje počuti pri temperaturi 24–28 °C, vendar se izogibamo močnemu popoldanskemu soncu. Odlično uspeva v senci zunanjih rastlin, če ga postavimo na vrt ali atrij.
Prava zemlja za optimalno rast in pridelek domače kave
Za uspešno rast je pomembna pravilna sestava zemlje. Ko presajate kavovec izberite navadno zemljo za lončnice, ki ima pH okoli 6. Če kupite darilni set Kavovec v lončku je potrebno sadiko takoj presaditi v večjo posodo, ki ima luknjo za odtekanje vode. Večjo sadiko pa presadimo v mesecu marcu, ko se dan daljša, da se rastlina bolje prilagodi na nove pogoje.
Presajamo jo vsakič, ko korenine prerastejo lonček in to v številko ali dve večjo posodo. Tako bo lepa in dekorativna rastlina hitro nadaljevala z rastjo.
Kavovec in enostavno razmnoževanje s semeni
Kavovec se najpogosteje razmnožuje s semeni, ki jih posadimo v mešanico lahke in rahlo kisle zemlje. Semena namočimo za 24 ur, nato jih položimo na površino zemlje in prekrijemo s tanko plastjo.
Kalitev traja od 4 do 8 tednov in to pri temperaturi okoli 25 °C. Ta proces je najbolj uspešen v kalilnikih ali toplih notranjih prostorih. Ob zadostni vlagi in toploti bodo mladi poganjki kmalu pokukali na plan.
Rešitve za težave z listi in škodljivci
Bledi listi so znak kloroze zaradi premalo kisle zemlje. Dodajanje šote ali zalivanje z vodo v kateri je bil namočen kisel substrat odpravi težavo. Rumeni listi kažejo na prekomerno zalivanje, medtem, ko so rjavi listi pogosto posledica gnilobe korenin in končna posledica pretiravanja z vodo.
Na kavovcu se lahko pojavijo uši, vataste uši in kaparji. Ob pojavu je priporočljiv obisk kmetijske apoteke za nasvet glede zaščite.
Dodatno opozorilo pri gojenju arabskega kavovca
Vsi deli kavovca so strupeni, zato preprečimo dostop do rastline majhnim otrokom in hišnim ljubljenčkom. Užitna so le kavna zrna, zato je potrebna previdnost in opozarjanje majhnih otrok.
Če opazimo, da se otrok ali hišni ljubljenček približuje rastlini, je najbolje rastlino prestaviti na višjo polico ali zaščititi dostop z dodatno pregrado. Rastlino postavimo na mesta, kjer preprečimo nenamerno zaužitja listov ali drugih delov.