Kateri sesalnik izbrati?
Pri izbiri sesalnika za dom upoštevajmo specifične potrebe in zahteve našega gospodinjstva. Na trgu je na voljo široka paleta sesalnikov, odločitev za najustreznejšega pa je odvisna predvsem od naših potreb, pričakovanj in razpoložljivih sredstev.
Preden se brezglavo zaženemo v nakup novega sesalnika, je smotrno upoštevati več dejavnikov, ki vplivajo na njegovo učinkovitost in prilagodljivost. In kateri so to?
Sesalna moč
Sesalna moč je ključna za učinkovito odstranjevanje prahu in umazanije. Pri sesalni moči je potrebno upoštevati, da s polnostjo vrečke (v kolikor imate sesalnik z vrečko) sesalna moč pada, zato je dobro, da vrečko zamenjate tudi, če ni povsem polna.
Pri sesalnikih brez vrečke te težave ni, saj lahko povsem jasno vidite, koliko prahu in smeti se je nabralo v posodi za prah in jo po potrebi spraznite. Na sesalno moč vpliva tudi prehodnost filtrov, zato je pomembno, da jih redno čistite.
Površine, ki jih boste sesali
Če imate dom z različnimi vrstami tal, kot so preproge, kamen in ploščice, izberite sesalnik s prilagodljivimi nastavki. To vam omogoča, da lahko enostavno preklapljate med različnimi površinami, kar zagotavlja učinkovito čiščenje in ohranja vaš dom brezhibno čist. Nekateri sesalci omogočajo tudi globinsko sesanje, pri čemer uporabljajo globinsko krtačo (praktična pri sesanju vzmetnic).
Filtri
Pri filtrih je dobro vedeti, da sesalnik z večplastnim filtrskim sistemom (najbolje petplastnim) in mikrofiltrom ulovi najdrobnejše prašne delce.
Pri izbiri sesalnika vam zato priporočamo sesalnik z antibakterijskim mikrofiltrom ali s trajnim filtrom, ki ga lahko operemo v vodi.
ŠE NASVET: pri filtrih so v zadnjem času v ospredju predvsem HEPA filtri, ki najbolj učinkovito zadržujejo majhne delce in alergene.
Napajanje
V današnjem času sesalniki niso več odvisni zgolj od električnega omrežja, saj mnogi delujejo tudi na polnilne baterije. To se kaže v večji gibljivosti čiščenja, saj ni potrebno paziti na kable, ki se radi spotikajo pod nogami. Po drugi strani pa moramo vzeti v zakup, da imajo baterijski sesalniki omejen čas delovanja (15 minut do 4 ure) in zahtevajo redno polnjenje v polnilni postaji. Kateri tip sesalca izbrati, je torej povsem odvisno od vaših preferenc in načina življenja.
Katere vrste sesalnikov najdete v trgovskih centrih MERKUR?
Na kratko o vrstah sesalnikov
1. KLASIČNI SESALNIKI
Če damo na prvo mesto enostavnost uporabe, potem so klasični sesalniki tisti, ki si zaslužijo takojšnjo omembo. Klasični sesalniki so namreč primerni za sesanje prav vseh vrst talnih površin, saj je glavni nastavek krtača, ki omogoča raznovrstno prilagajanje. To vrsto sesalnikov odlikuje velika zmogljivost, saj imajo do nekaj litrov prostora, namenjenega zbiranju umazanije, večina pa jih deluje s tehnologijo tihega sesanja, kar pomeni, da lahko pozabite na to, da se bodo vaši sosedje še kdaj pritožili, da sesate ob neprimerni uri.
Druge ključne prednosti klasičnih sesalnikov so še visoka vzdržljivost, ki se kaže v neomejenem času delovanju; nižja nakupna cena, saj vam bo ob izbiri tega sesalnika zagotovo hvaležna tudi denarnica in velika izbira raznoraznih modelov, ki zadovoljijo še tako zahtevnega kupca.
Kaj pa slabosti?
V primeru sesalnika z vrečkami, boste imeli nekoliko večji strošek z nakupom novih vrečk, medtem ko morate modele brez vrečk, po vsaki uporabi temeljito očistiti.
2. POKONČNI SESALNIKI
Če imate za čistiti manjše površine stanovanja, priporočamo nakup pokončnega sesalnika, ki se še posebej odlično obnese pri čiščenju lesenih tal in preprog. Zaradi svoje priročne velikosti so taki sesalniki enostavni za shranjevanje, poleg tega vključujejo najrazličnejše nastavke, ki pridejo prav takrat, ko želite nekaj posesati na hitro.
Pokončni sesalniki so tudi izjemno lahki in enostavni za uporabo, večinoma delujejo brezžično, hitro se zložijo in so finančno ugodni.
Kaj pa slabosti?
Ena izmed slabosti brezžičnih oz. akumulatorskih modelov je, da imajo manjšo moč in daljši čas polnjenja.
3. MOKRO-SUHI SESALNIKI
Če vam je klasično sesanje in nato še pomivanje tal preveč zamudno in naporno, potem je mokro-suhi sesalnik odlična izbira. Mokro-suhi sesalniki ponujajo učinkovito alternativo običajnemu pomivanju tal s krpo in vedrom in prinašajo številne prednosti, ki močno olajšajo čiščenje in sesanje umazanih površin. Poleg istočasnega pranja (z vodo), sesanja in sušenja, kar močno zmanjša čas čiščenja, so mokro-suhi sesalniki tudi zelo lahki in priročni.
Uporabljajo se lahko na najrazličnejših površinah, vključno s trdimi tlemi, preprogami in celo steklom, in kar je še najbolj fascinantno - zaradi sposobnosti sesanja tekočin so odlični tudi za odpravljanje razlitij.
Kaj pa slabosti?
Kljub številnim prednostim, pa imajo mokro-suhi sesalniki tudi nekatere slabosti. Večina kakovostnih mokro-suhih sesalnikov je lahko precej dražja v primerjavi s klasičnimi sesalniki, kar pomeni, da lahko za nekatere potrošnike predstavlja kar velik finančni zalogaj. Poleg tega taki sesalniki zahtevajo redno vzdrževanje, ki zajema redno čiščenje filtrov in praznjenje posod za vodo.
4. ROBOTSKI SESALNIKI
Si želite, da bi sesalnik sam sesal medtem, ko ste vi v službi? Potem je za vas prava izbira robotski sesalnik, s pomočjo katerega prihranite na času, mnogo modelov pa lahko, zaradi napredne tehnologije, spremljate tudi na daljavo.
Poglavitne prednosti robotskega sesalnika so:
- ogromen prihranek časa, saj robotski sesalniki poskrbijo za čistočo namesto vas,
- samodejno polnjenje, saj se robot lahko sam vrne na polnilno postajo,
- izjemno močna baterija (pri tem pazite, da ima robotski sesalnik litijevo baterijo),
- napredne funkcije in mokro čiščenje (nekateri modeli imajo poleg funkcije sesanja na voljo tudi brisanje oz. poliranje tal),
- robot samodejno zazna spremembo površine in ustrezno prilagodi svoje nastavitve (kar pomeni, da zaznava robove, stopnice, noge miz in stolov itd.),
- minimalno vzdrževanje in
- sesanje večjih delcev, kot so riž, semena, pasje dlake.
Kaj pa slabosti?
Ni pa vse zlato, kar se sveti. Ena največjih slabosti robotskih sesalnikov je njihova visoka nakupna cena, prav tako robotski sesalniki niso prava alternativa klasičnim ali drugim vrstam, saj so znani po tem, da ne počistijo ravno vsakega milimetra umazane površine.
5. ROČNI SESALNIKI
Če bi morali izbirati, kateri sesalnik je tisti, ki ga mora imeti vsako gospodinjstvo, je naša izbira ročni sesalnik, saj je odlična rešitev za hitra in manjša čiščenja, kjer ni potrebno vleči glavnega sesalnika iz omare. Njegova priročnost namreč omogoča, da se spopadete z manjšimi nečistočami brez odvečnega truda in takoj, ko to potrebujete.
Kaj pa slabosti?
Ni pa vse zlato, kar se sveti. Ena največjih slabosti robotskih sesalnikov je njihova visoka nakupna cena, prav tako robotski sesalniki niso prava alternativa klasičnim ali drugim vrstam, saj so znani po tem, da ne počistijo ravno vsakega milimetra umazane površine.
6. PARNI ČISTILNIKI
Parni čistilci so posebni sesalniki, ki delujejo na pritisk in vročo paro. Namenjeni so čiščenju vseh vrst površin, poleg tega pa jih lahko uporabite tudi za likanje, osvežitev oblazinjenega pohištva, čiščenje pečice, čiščenje oblog vodnega kamna, čiščenje oken in še za veliko drugega.
Parni čistilec deluje podobno kot ekonom lonec. Voda se v posebnem rezervoarju segreva toliko časa, dokler ne nastane para. Ta se s pomočjo pritiska in ustreznega nastavka parnega čistilca nato usmeri v površino, ki jo želimo očistiti. Praviloma velja, da višji kot je tlak, hitreje izstopa para, s tem pa je tudi odstranjevanje umazanije učinkovitejše.
Kaj pa slabosti?
Ni pa vse zlato, kar se sveti. Ena največjih slabosti robotskih sesalnikov je njihova visoka nakupna cena, prav tako robotski sesalniki niso prava alternativa klasičnim ali drugim vrstam, saj so znani po tem, da ne počistijo ravno vsakega milimetra umazane površine.
ALI STE VEDELI?
Posebno kategorijo sesalnikov, ki je primerna predvsem za alergike, predstavljajo antibakterijski sesalniki ali antibakterijske krtače. Opremljeni so z dezinfekcijsko UV-lučjo, ki uniči 99,9 % vseh bakterij, alergenov in pršic.
Najpogosteje zastavljena vprašanja:
Kako skrbeti za sesalnik, da bo res dolgo služil?
V prvi vrsti morate vzdrževati čistočo filtrov. Pri tem se prepričajte, da filter ni zamašen z lasmi in dlakami. Če imate sesalnik z vrečko, pravočasno izpraznite vrečko za prah in redno menjajte vrečke za enkratno uporabo, saj če na to pozabite, nevede zmanjšate sesalno moč sesalnika.
Kakšna je vloga HEPA filtra?
HEPA filter v sesalniku učinkovito zadržuje majhne delce, kot so prah, pršice in alergeni, kar pomaga izboljšati kakovost zraka v domu.
Kako prepoznati, kdaj je čas za zamenjavo krtače na sesalniku?
Če opazite zmanjšano učinkovitost sesanja ali če krtače kažejo znake obrabe, kot so zvitki ali izgubljeni ščetinici, je čas za zamenjavo. Redna menjava krtač ohranja optimalno delovanje sesalnika in podaljša njegovo življenjsko dobo.
Kako izbrati pravi sesalnik glede na vrsto tal v domu?
Pri izbiri sesalnika je treba upoštevati vrsto tal, ki jih želite očistiti. Sesalniki z nastavki za preproge so primerni za gosto preprogo, medtem ko so sesalniki z mehkimi krtačami boljši za trda tla. Če imate ploščice, razmislite o mokro-suhem sesalniku, saj boste tako prihranili ogromno časa.