Kako se med kampiranjem zaščititi pred insekti
Kampiranje je ena izmed najbolj priljubljenih aktivnosti v poletnem času, saj omogoča pobeg v naravo in sprostitev od vsakdanjega stresa.
Naj gre za bivanje v šotoru, mobilni hišici ali v bungalovu, različni insekti, kot so komarji, mravlje, stenice, ščurki, gosenice, ose in sršeni, lahko zaradi neprevidnosti pokvarijo vaše počitnice. S pravimi ukrepi in pripravo se lahko učinkovito zaščitite pred njimi ter brezskrbno uživate v naravi in pustolovščinah.
Splošni nasveti za varno bivanje (šotor, bungalov, apartma)
- Ob prihodu na lokacijo dobro preglejte prostor in bližnjo okolico.
- Postavite šotor ali prikolico na suh, čist prostor, stran od stoječe vode, kjer se komarji razmnožujejo in zadržujejo.
- Na vrata in okna šotora namestite protiinsektno mrežo za zaščito, da preprečite vstop žuželk v prostor.
- Uporabite mreže proti komarjem nad spalnimi površinami. Prepričajte se, da so mreže brez lukenj in da so pravilno nameščene.
- Zunanjost šotora poškropite z raztopino Effect Ultimum PRO, talno platneno obrobo zunanje strani šotora, kjer se ne boste zadržavali, pa z Effect Microtech CS.
- Ob prihodu v bivalno enoto namestite Effect protect Uparjalnik proti komarjem v električno vtičnico nekam na sredino bivalne enote, tako da izparevanje vsebine lahko doseže vse kote kote.
- V kolikor v večernih urah v prostoru nimate več komarjev, uparjalnik odstranite iz vtičnice in ga ponovno namestite naslednji dan, ko boste bivalno enoto zapustili. Tako boste uničili morebitne še preostale komarje in preprečili ulet novih komarjev.
- Hrano shranjujte v hermetično zaprtih posodah ali vrečkah, da preprečite vonjave, ki bi lahko privabile insekte. Hranite jo zunaj šotora ali jo obesite na drevo, da preprečite dostop mravljam in drugim žuželkam.
- Redno odstranjujte smeti in ostanke hrane iz šotora/hišice, saj predstavljajo vir hrane in posledično privabljajo insekte. Poskrbite tudi, da nimate razlitih vode ali sladkih pijač.
Preberite tudi naš izčrpen vodič ➜ Karavaning za začetnike: Kaj vse morate vedeti
Učinkovita zaščita pred komarji
Komarji so pogosti spremljevalci naših poletnih dni. Za njihovo odganjanje uporabljajte repelent, ki ga nanesete večkrat dnevno, še posebej pred izhodi v naravo. Priporočamo, da si pomagate s produkti:
Preberite tudi bolj obširen članek o komarjih ➜ Zaščita pred komarji
Obvladovanje mravelj
Čeprav večina mravelj ni nevarna, so lahko izjemno nadležne in se spravijo na našo malico. Nekatere vrste pa kljub vsemu lahko povzročijo tudi boleče pike in alergijske reakcije.
Preprečite invazijo mravelj
Hrano shranjujte v hermetično zaprtih posodah: tako preprečite, da bi mravlje našle vir hrane,
Smeti shranjujte v vrečah, če je le možno zunaj prostora, v katerem bivate. Če ste v kampu, smeti redno odnašajte.
Redno čistite: drobtine in ostanki hrane so glavni razlog za obisk mravelj. Redno odstranjevanje lahko pomaga preprečiti njihov prihod.
Zaprite morebitne vstopne točke: preglejte šotor ali hišico in zaprite morebitne opazne razpoke ali luknje, skozi katere bi mravlje lahko vstopile.
Posebno formuliran sprej za hitro in učinkovito odpravljanje mravelj in njihovih gnezd.
Diskretne vabe, ki učinkovito odpravljajo mravlje brez nevarnosti za druge živali in otroke.
V Sloveniji živi okoli 130 vrst mravelj, med najpogostejšimi so rdeča mravlja, rumena in črna mravlja. (vir Wikipedia)
Preprečevanje stenic in ščurkov
Ščurki lahko prenašajo različne patogene bakterije in povzročajo alergijske reakcije, zlasti pri astmatikih. Ohranite čistočo v kampu in hranite hrano v zaprtih posodah. Nastavite lahko tudi Effect vabe za ščurke.
Posteljne stenice niso znane kot prenašalci bolezni, vendar so njihovi ugrizi zelo srbeči in lahko povzročijo alergijske reakcije ali infekcije, če se rane praskajo. Preverite posteljnino in vzmetnice v nastanitvi, uporabljajte zaščitne prevleke za ležišča in redno čistite bivalni prostor.
Ob morebitnem pojavu posteljnih stenic je priporočljiva uporaba Effect Ultimum PRO, ki deluje takoj in je učinkovit 6 tednov ali pa Effect Microtech CS, ki deluje kar mesecev (obe sredstvi sta na voljo kot koncentrat in ju je potrebno razredčiti z vodo in tako ustvariti raztopino za tretiranje). Ko pridemo domov iz nastanitve, kjer so bile stenice, vso prtljago temeljito izpostavimo zelo nizki ali visoki temperaturi (parno sesanje, pranje na visoki temperaturi in likanje ali zamrzovanje).
Pred uporabo sredstev preverite, da so primerni za zaprte prostore, ter jih uporabljate v skladu z navodili proizvajalca.
Preberite tudi obširen vodič o preprečevanju stenic v bivalnem okolju ➜ Kako preprečiti in zatreti stenice
Zaščita pred osami in sršeni
Ose in sršeni lahko postanejo zelo nadležni, še posebej v bližini hrane in pijače. Če se osa ali sršen pojavi v vaši bližini, ostanite mirni in se počasi umaknite. Izogibajte se močnim vonjem, kot so parfumi in dišeče hrane, hranite hrano v zaprtih posodah in bodite previdni pri pitju iz pločevink ali steklenic na prostem.
Effect Proti osam in sršenom je učinkovit insekticid v obliki aerosola, ki takoj omami in uniči ose in sršene. Sprej uporabite za uničevanje z varne razdalje.
Zaščita pred drugimi žuželkami in pajki
Nekatere vrste gosenic, kot so procesionarske gosenice (Thaumetopoea pityocampa), imajo strupene dlake, ki lahko povzročijo hude kožne reakcije, dihalne težave in alergijske reakcije. Na Hrvaškem živi nekaj strupenih vrst pajkov, kot so črna vdova (Latrodectus mactans), katerih ugrizi lahko povzročijo resne zdravstvene težave. Pazite, da se ne dotikate neznanih živali in rastlin ter nosite zaščitna oblačila, če se gibljete v gozdnatem ali travnatem okolju. Pri ravnanju s predmeti, ki so dolgo časa stali na mestu, nosite rokavice, nato pa preverite oblačila ter uporabite insekticidne spreje po potrebi.
Biocide uporabljajte varno. Pred uporabo vedno preberite oznako in informacije o proizvodu.