Kakšna je zemlja na našem vrtu in kdaj jo globoko rahljamo?
V marcu pričnemo z globokim rahljanjem tal, ki je potrebno na vsakem vrtu. Tako pripravimo tla brez prekopavanja. Dela najprej opravimo v rahlih in peščenih tleh, sledi priprava težkih tal. Ste vedeli, da začetek del na vrtu pospešimo z vrtno tkanino in loki? Skrivnost prvih zemeljskih del je povsem enostavna, če spoznamo tla.
Globoko rahljamo samo primerno suha tla
V pomladanskem času je treba opraviti globoko rahljanje tal. Z delom ne hitimo in ga opravimo takrat, ko so tla ogreta nad 5 stopinj C.
Treba je paziti tudi na to, da se zemlja ne oprijema orodja in obutve ter se z lahkoto drobi.
Pred setvijo in sajenjem poskrbimo za rahljanje tal
Tla globoko rahljamo z vrtnimi vilami, ki jih rahlo privzdignemo, da v tla spustimo več zraka, ki zmanjša količino vode v tleh in ustvari ustrezno ravnovesje med vodo, zrakom in trdnimi delci v zemlji.
Preberite še več v članku: Vrste tal v vrtu in njihova pravilna priprava
LAHKA VRTNA TLA / Peščena tla
V primeru, da v vrtnih tleh opazimo veliko peščenih delcev in kamenja, je naša vrtna zemlja peščena. Takšna vrtna tla se spomladi hitreje ogrejejo in so hitro primerna za delo. V osnovi so ob koncu zime in zgodaj spomladi peščena tla zelo primerna za pridelavo zelenjave, ker so zračna in topla. Največkrat se nahajajo v okolici rek in jezer.
Njihova slaba lastnost je, da v poletnem času slabo zadržujejo vodo, imajo tudi slabšo sposobnost zadrževanja rastlinskih hranil. Zato jih je treba gnojiti v manjših odmerkih in to večkrat na leto.
TEŽKA VRTNA TLA / Glinena tla
V primeru, da v tleh prevladuje glina so tla po dežju težka za obdelavo in dolgo mokra. Takšna tla so zbita, gosta, spomladi dolgo hladna, slabo prepustna za vodo in slabše prezračena.
Pri težjih tleh je treba biti v marcu še posebno pozoren na obdelavo tal. Samo tako si zagotovimo dobro ukoreninjanje sadik in optimalno kalitev semen, ki jih sejemo na vrtne gredice. Težke zemlje nikoli ne obdelujemo, če v rokah lahko oblikujemo svaljek.
Fino planiranje in ustrezna priprava težkih tal
Težka tla, ki se počasi sušijo je treba obdelovati previdno.
Z delom pričnemo takrat, ko so primerno suha, se lepo drobijo, rahljajo in se ne oprijemajo orodja ali obutve.
Loki in tuneli na vrtu so odlični!
V primeru glinenih in ilovnatih tal, ki so težja je treba na gredice postaviti loke, ki na vrtu tvorijo tunele. V tem primeru vrtno tkanino dvignemo od tal, saj zaradi premalo zraka v tleh površinsko pokrivanje ne pomaga.
Topel zrak, ki ga čez dan ujamemo v tunele, ponoči greje rastline, lahko tudi zemljo, če temperaturne razlike niso velike.
Kako pospešimo vrtnarjenje na peščenih in glinenih tleh?
Vrtnarjenje na peščenih tleh lahko v pomladanskem času lahko pospešimo tako, da gredice pokrijemo z vrtno tkanino. V peščenih tleh je veliko zraka, ki ga sonce čez dan hitro segreje, vrtna tkanina pa toploto v zemlji zadrži tudi čez noč. Spomladi na takih tleh v osrednji Sloveniji vrtnarimo že v začetku marca.