(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Kako pravilno uporabljati pralni stroj?
Pravilna uporaba pralnega stroja bo vam zagotovila čista in dišeča oblačila, ki bodo po pranju ohranila svojo obliko, hkrati pa vas bo pralni stroj s sveže opranimi oblačili razveseljeval dolgo časa. Življenjska doba stroja je odvisna od njegove pravilne uporabe.
Preverite naše namige za pravilo uporabo stroja!
KAJ STORITI PRED PRANJEM?
- Iz oblačila vedno odstranite vse stvari, ki jih ne želite oprati – papirnati robčki, ključi, denar… Predvsem pozorni bodite pri belih oblačilih, saj lahko kakšen nezaželen element, ki ste ga pozabili v žepu obarva vaša oblačila.
- Pri pranju nedrčkov je priporočljivo, da jih pospravite v prevleko za blazino ali v posebno oblikovane mrežice in skupaj s tem operete. Priporočamo, da vedno zaprete tudi kaveljčke, saj se tako ne bodo zatikali v druge perilo. V namenski vrečki perite tudi vse ostalo občutljivo perilo.
- Oblačila iz jeansa pred pranjem obrnite, tako da bo notranjost sedaj navzven. S tem preprečite nastanek belih prog na jeans oblačilih.
- Pred pranjem belih oblačil vedno preglejte boben, saj se velikokrat zgodi, da je v njem ostala kakšna obarvana nogavica, ki jo niste videli.
- Oblačila razvrstite po vrsti tkanin/pletenin, barvi, stopnji umazanosti in dovoljeni temperaturi pranja, ki jo ima priporočeno vsako oblačilo na svoji všivni etiketi.
- Oblačila z zadrgami in gumbi vedno zapnite – tako preprečite uničevanje bobna (predvsem pri kovinskih zadrgah), ropotanje med pranjem in uničevanje drugih oblačil, saj so zadrge grobe. Odstranite tudi vse kovinske priponke na oblačilih.
- Vnaprej obdelajte trdovratnejše madeže - veliko lažje jih je odstraniti, če nanje nanesete sredstvo za odstranjevanje madežev pred pranjem.
IZBIRA IN KOLIČINA DETERGENTA
Ne glede na to, kako umazana, zaudarjajoča ali polna madežev so vaša oblačila ali drugi tekstilni izdelki, uporaba večje količine detergenta v pralni stroj ni nujno dobra odločitev. Ravno obratno: običajno ima ravno nasprotni učinek.
Kot detergent vedno uporabljajte sredstva namenjena za strojno pranje, saj so le ti tako pripravljeni da omogočajo kakovostno čiščenje oblačil in zagotavljajo, da se oblačila ne bodo obarvala zaradi detergenta. Tekoči detergent se bolje raztopi v vodi za pranje, praški pa so precej bolj občutljivi, kar se tiče temperature vode (nekateri praški se v mrzli vodi ne raztopijo), prav tako je lahko razlika pri učinkovitosti odstranjevanja madežev.
Vedno dodajte priporočeno količino detergenta v zato namenjen predal oz. dozirno posodo. Če je detergenta preveč, lahko na opranem perilu ostanejo njegove sledi, saj bi za izpiranje potrebovali tudi večjo količino vode.
KOLIČINA PERILA
Vedno upoštevajte maksimalno količino perila, ki jo je vaš pralni stroj sposoben oprati. Za najboljše rezultate pranja morajo imeti oblačila med premetavanjem v bobnu dovolj prostora. Če boste v stroj vstavili preveč perila, vaša oblačila morda ne bodo tako čista, kot bi morala biti.
IZBERITE PRAVO TEMPERATURO VODE
Vročo vodo (60–95°) lahko uporabite za brisače, posteljnino, kuhinjske krpe in vso drugo neobčutljivo perilo. Toplo vodo (40–60°) je najbolje uporabiti za bela in svetla oblačila, hladnejšo vodo (največ 30°) pa za barvno in temno perilo. Če niste prepričani o ustrezni temperaturi, preverite etiketo z navodili za vzdrževanje.
MOKREGA PERILA NE PUSTITE PREDOLGO V STROJU
Mokra oblačila vzemite iz stroja čim prej in jih posušite takoj ob zaključku pralnega cikla. V nasprotnem primeru se lahko navzamejo precej neprijetnega vonja.
PUSTITE VRATA BOBNA ODPRTA
Po končanem pranju vedno pustite vrata bobna odprta, da se njegova notranjost posuši. S tem preprečite nastanek rje in smrad bobna.
SLEPO (PRAZNO) PRANJE
Vsaj enkrat mesečno zaženite prazen cikel in dodajte kis. Uporabite program za samoočiščenje, na primer SterilTub (če ima vaš pralni stroj to možnost), ali preprosto zaženite cikel z najvišjo temperaturo pranja. Boben pralnega stroja naj bo popolnoma prazen. Kis v kombinaciji z vročo vodo odstranjuje vodni kamen in preprečuje rast bakterij. S tem se iz stroja odstranijo vse nečistoče, kasnejša pranja pa bodo efektivnejša.