Kako podaljšati cvetenje rož?
Balkonske in okrasne rože so celotno poletje v polnem razcvetu in ker so tako lep okras, si ga želimo čim dlje tudi obdržati. Poleg rednega zalivanja je pomembno zagotoviti ustrezno dognojevanje rastlin z gnojili, ki spodbujajo razvoj cvetov.
Prav tako je priporočljivo redno odstranjevati odcvetele cvetove, kar še dodatno spodbuja cvetenje in preprečuje nastanek bolezni. Preverite, kakšna mora biti pravilna oskrba rastlin, da nam bodo cvetele še dolgo v jesen.
Prilagodite zalivanje vremenskim razmeram in potrebam rastlin
Potrebna količina vode za rastline je odvisna od lege, temperature, kvalitete in količine zemlje. Zalivati na pamet ni dobro, saj se pogoji lahko hitro spreminjajo. Vlažnost prsti preverimo z roko ali prstom. Zemlja na vrhu je lahko suha, ob koreninah pa vlažna, zato preverimo celotno prst. Če je zemlja suha in pričakujemo vroče vreme, rastlino zalijemo. Če je zemlja vlažna, prihaja pa hladno in deževno vreme, z zalivanjem počakamo. Pazimo, da se zemlja ne presuši popolnoma, saj jo bo potem težje navlažiti.
Voda za zalivanje naj bo postana in ogreta na zunanjo temperaturo. Mrzla voda iz pipe lahko poškoduje rastline. Zalivamo zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko so rastline že ohlajene.
Dognojevanje
Rastline poleti potrebujejo veliko hranil, saj bujno rastejo in cvetijo, na razpolago pa imajo samo omejeno količino prsti s hranili. Za cvetoče rastline izberimo gnojilo, z večjo vsebnostjo fosforja, saj je le ta zelo pomemben za cvetenje.
Če želimo podaljšati cvetenje pelargonij, surfinij in drugih cvetočih balkonskih rož, jih enkrat tedensko dognojujemo s tekočim gnojilom za cvetoče rastline Plantella Cvet, ki vsebuje alge, vitamine iz skupine B za večjo odpornost ter aktivatorje cvetenja. Nekaterim rastlinam, predvsem milijon zvončkom in surfinijam dodajamo tudi Plantella tekoče železo, da preprečimo nastanek kloroze.
Pomembno je, da uporabimo priporočeno količino gnojila: za zalivanje večjo koncentracijo ter za gnojenje preko listov manjšo.
Kako pravilno odmerimo tekoča gnojila preverite tukaj. Tam najdete tudi povezavo do datoteke za tiskanje.
Uporabite specialna tekoča gnojila
Izdelki Plantella so rezultat dolgoletnega znanja, preverjenih raziskav in tehnoloških inovacij priznanega slovenskega proizvajalca Unichem. Ker smo na njih izjemno ponosni, smo jih označili s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.
Poskrbimo za nego in zaščito
Ko se zračna vlaga poviša, je večja nevarnost koreninske gnilobe in sive plesni, zato bodimo še posebej pozorni odstranjevanje odcvetelih cvetov in odmrlih listov. Rastline, ki imajo bujnejšo rast od svojih sosed, je treba krotiti tudi z vrtnimi škarjami.
Rastline lahko pred sivo plesnijo zavarujemo tudi z rednim preventivnim škropljenjem z naravnim varovalnim sredstvom Bio Plantella Natur na osnovi njivske preslice.
V poznem poletju se na balkonskih rastlinah najpogosteje pojavijo škodljivci, kot so uši, pršice in gosenice. V nekaj korit nastavimo Bio Plantella Rumene lepljive plošče v obliki metuljčkov, da škodljivce čim prej opazimo.
Gosenice je najbolje kar ročno pobirati, najbolje proti večeru. Proti škodljivcem uporabimo Bio Plantella Kenyatox, s katerim rastline škropimo vsake tri dni, dokler jih še lahko opazimo.