Kako najhitreje do lepe trate in cvetočih gredic?
Negovana trata na domačem vrtu naj bo lepo dopolnilo k cvetočim gredicam, da nam bosta v veselje vse poletje. Čas je, da odstranimo posledice zime, pri čemer je treba vložiti nekaj truda in znanja. Z našimi rešitvami pa bodo vaše želje najhitreje izpolnjene.
Okrasne rastline: oskrba in gnojenje
Za rez okrasnih rastlin je potrebno kar nekaj znanja. Tako tiste, ki cvetijo zgodaj spomladi, režemo po cvetenju in tiste, ki cvetijo poleti, režemo spomladi.
Vedno pazimo, da sredina grma ni pregosta, saj tam, v temi ne bo lepih cvetov.
Za lepo cvetenje in veliko nastavkov cvetnih brstov je potrebno redno dognojevanje.
Katere izdelke uporabiti za gnojenje okrasnih rastlin?
Za okrasne rastline uporabimo Plantella Specialno gnojilo za okrasne rastline, ki ga odlikuje 100 % topnost v vodi, zaradi česar ga lahko uporabimo za posipanje okrog rastlin ali za zalivanje.
Izjema med okrasnimi pa so rododendroni, azaleje in druge kisloljubne rastline, ki potrebujejo Plantella Specialno gnojilo za rododendrone , da bo pH zemlje ostal kisel. S tem gnojilom pognojimo tudi hortenzije, če želimo da cvetijo v modri barvi.
Na slovenskih vrtovih še vedno kraljujejo vrtnice. Za njihovo hitro rast in lepe cvetove uporabimo Specialno gnojilo za vrtnice, kristalno gnojilo, ki je idealna izbira za tiste, ki se resnično posvetijo svojim vrtnicam in jim radi nudijo kakovostna hranila za kar največjo rast in bujnost. Ter posledično veliko cvetenja.
Pri rezih vrtnic je tako, da jih režemo steblo po steblo in vejico po vejico. Potrebujejo veliko pozornosti in znanja, saj se vzpenjavke režejo drugače kot grmi. Osnovno vodilo pa je, da vrtnice cvetijo na mladem lesu.
Žive meje iz različnih iglavcev spomladi pognojimo. Uporabimo Plantella Specialno gnojilo za iglavce, ki vsebuje tudi magnezij. Zaradi njega bodo naše žive meje lepe zelene barve in bujne rasti.
Trata: odstranimo nečistoče in odmrle rastline
Na vrtu se spomladi pojavljata odmrla trava in gnijoče listje, katerih ostanke temeljito pregrabimo s pahljačastimi grabljami.
Za dognojevanje uporabimo Plantella Formula 365 za trato:
- membransko gnojilo z dolgotrajnim delovanjem
- gnojimo samo enkrat v sezoni
- nadzorovano sproščanje hranil glede na temperaturo zemlje in vlago
- uravnotežena prehrana trate skozi vse leto za gosto, močno in zdravo zelenico
Odstranjevanje mahu
Mah je eden največjih sovražnikov ljubiteljev urejene trate, saj se bliskovito širi, hkrati pa travi odvzema hrano, vodo in zrak. Če ga ne odstranjujemo, trato popolnoma zaduši in ji odvzame lep videz.
Za zračno travo brez nepravilnosti uporabite gnojilo Plantella Stop mah, ki z učinkom 3v1 učinkovito:
- odpravlja in preprečuje nastajanje nepravilnosti,
- oskrbuje travo s hranili za hitro priraščanje in krepko rast ter
- rahlja in zrači travno površino.
Da bi preprečili pojavljanje nepravilnosti in dosegli boljšo zračnost tal, je priporočljivo uporabiti specialno sredstvo Plantella kremenov pesek v količini 25 kg na 10 m².
Za vrtne trate, parke, rekreacijske površine in športna igrišča:
- posebna mešanica obloženih semen,
- za lepo in gosto travno rušo,
- za vse lege in razmere,
- s hranili za kalitev in začetno rast,
- ptice obloženega semena ne marajo.
Ker v naravi ni trave, ki bi bila sama po sebi primerna za vrtno trato, uporabljamo mešanice semen Plantella Contessa, saj ta semena hitro odženejo. Obložena so s posebnim ovojem hranil za hitro začetno kalitev, istočasno pa ta plašč zagotavlja, da se s semeni ne hranijo ptice. Najbolje je sejati v oblačnem in brezvetrnem vremenu.
Travo pravilno pokosimo
Pravilno rast in gostoto trate dosežemo z redno košnjo. Kosimo 1 x tedensko, v času intenzivne rasti pa tudi 2x na teden.
Pomembno je tudi, kako kosimo: zaradi prenizke košnje namreč trava oslabi, s previsoko pa ne spodbujamo rasti stranskih poganjkov, zato postane trata redkejša in bolj občutljiva na obremenitve.
Ne kosimo nižje kot 4 – 5 cm.
Zalivamo raje bolj poredko, a takrat izdatno, da voda res prodre v globino tal.
V hladnejših dneh lahko zalivamo sredi dneva, poleti, ko je pripeka, pa zalivamo zjutraj ali zvečer, da trave ne poškodujemo ali povzročimo ožiga.