(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Kakijev kolač
Kaki je bogat z vitamini (C, A …), minerali in antioksidanti, zato je prava izbira za hladne dni. Odličen je surov, z njim pa lahko ustvarjamo tudi odlične pite, mafine, marmelade, prelive, kreme … Ker je naravno sladek, lahko pri sladicah s kakijem zmanjšamo količino dodanega sladkorja ali ga celo izpustimo.
SESTAVINE
Za podolgovat pekač velikosti 10 x 35 cm potrebujemo:
- 125 g maščobe na sobni temperaturi (prečiščene kokosove ali masla)
- ¾ skodelice kokosovega sladkorja ali 100 g (14) suhih datljev
- 2 jajci
- 2 skodelici polnozrnate moke (pirina ali pšenična)
- 1 čž sode bikarbone
- 1 skodelica lešnikov
- 2-3 kakiji (400-500 g)
- 1 čž cimeta
- 1 noževa konica mletih klinčkov
- V posodo damo zmehčano maščobo in kokosov sladkor (ali datljevo pasto*), ter ju penasto umešamo. Dodamo še jajca in vse skupaj dobro premešamo, da dobimo penasto zmes, v katero vmešamo še moko s sodo bikarbono.
- Kakije zmiksamo (v sekljalniku ali s paličnim mešalcem) ter jim dodamo cimet in klinčke. Kakije prelijemo čez testo, dodamo še lešnike in ročno vmešamo.
- Maso enakomerno razporedimo v namaščen pekač. Kolač damo v ogreto pečico, na 180 stopinj, in ga pečemo 45 – 60 minut.
- Kolač zvrnemo iz pekača in ga ohladimo.
PO ŽELJI LAHKO KOLAČ PRELIJEMO S ČOKOLADO IN POTRESEMO Z LEŠNIKI.
Za to potrebujemo:
- 100 g temne čokolade za kuhanje
- 20 g kokosove maščobe ali masla
- 2-3 žlice (15 g) grobo mletih lešnikov
Čokolado nalomimo v manjšo posodo in dodamo maščobo. Čokolado stopimo nad parno kopeljo – to posodo postavimo nad večjo posodo, v kateri smo zavreli vodo in počakamo, da se čokolada stopi. Še toplo prelijemo čez kolač, predlagam, da prelijete samo zgornji del in pustite, da čokolada malo steče navzdol. Tak neenakomeren vzorec ima svoj čar. Takoj potresemo še z lešniki in počakamo, da se ohladi in strdi.
No seveda lahko pojemo še toplo, če vzamemo v zakup, da bomo najbrž imeli čokoladne prste in mogoče tudi brke :)
NAMIGI IN NASVETI
*Za datljevo pasto datlje drobno narežemo, prelijemo z 1-1,5 dl vode in pustimo, da se zmehčajo. Potem jih z vilico zmečkamo v pasto. To uporabimo na enak način, kot sladkor.
Skodelica je merska enota, ki je ekvivalentna 240 ml.
Namigi:
Lešnike v receptu lahko zamenjamo z mandlji ali orehi. V kolač lahko dodamo tudi pol skodelice rozin. Kolač lahko pa pečemo tudi v modelu za šarkelj ali pa naredimo majhne kolačke v modelčkih za mafine.
Nasveti:
Lešnike dan prej namočimo, da odstranimo fitinsko kislino – to je pomembno pri vseh živilih, ki so seme (oreščki, stročnice, žita…). Preveč fitinske kisline lahko zavira absorpcijo mineralov.
Kaki je bogat z vitamini (C, A…), minerali in antioksidanti, zato je prava izbira za te pozne jesenske dni. Odličen je surov, z njim pa lahko ustvarjamo tudi odlične pite, mafine, marmelade, prelive, kreme… Ker je naravno sladek, lahko pri sladicah s kakijem zmanjšamo količino dodanega sladkorja ali ga celo izpustimo.
Cimet je začimba, ki poudari okus sladkega in zraven tega še poskrbi za bolj pravilno uravnavanje sladkorja v krvi.
Priporočam, da izberete polnozrnato sveže mleto moko iz mlina na kamen. Taka moka vsebuje veliko več hranilnih snovi, kot industrijsko mleta bela moka. Kruh, piškoti in druge stvari iz sveže polnozrnate moke so tudi zelo polnega okusa in arome.