Kaj sejemo in sadimo jeseni?
Od sredine septembra do sredine oktobra je treba na vrtu sadi in sejati za pridelek v naslednjem letu. Sadimo tudi čebulo in česen ter rastline, ki izboljšajo tla. Ne pozabite tudi na preobrazbo cvetličnih korit v jesensko obarvane motive. V oktobru množično urejamo grobove in to je zagotovo eno glavnih vrtnarskih opravil zunaj domačega vrta.
Sadike in sorte zelenjave, ki jih sadimo na vrt v septembru in oktobru
Vrtičkarji vsako leto sadijo več sadik in si tako zagotovijo obilen domač pridelek zelenjave. V Merkurju so na zalogi sadike zimske solate, rukole (Captiva) radičev (Palla Rossa) in celo motovilca (Žličar,Trophy). S pomočjo sadik sadimo zimsko solato Bistra, Hakon, Fabris in Guenola. Na vrtnih oddelkih poiščite tudi sorte solat za celoletno pridelavo. To so sorte Exquise, Maiko, Canasta, Kyrio in Saxo.
Priskrbite kvalitetne sadike solate in ostalih vrtnih za okusen domač pridelek
Semena, ki jih sejemo od sredine septembra do sredine oktobra
V ospredju je setev zimske solate, motovilca, špinače in blitve. Sejete lahko tudi rukolo. Motovilec, azijsko listno zelenjavo in rukolo lahko sejemo tudi v oktobru. V MERKURju poiščite semena zimskih sort solat Posavka , Vegorka, Zimska rjavka in Nansen.
V rastlinjakih lahko sejete tudi mešanico semen “Baby leaf”, ki vsebuje pisane mešanice različnih listnatih vrtnin za rez mladih listov.
Jeseni ne pozabite na setev zimske solate in ostalih vrtnin
Pred setvijo in sajenjem je treba pripraviti gredice
Gredice je treba pred setvijo in sajenjem primerno obdelati, da se sadike bolje ukoreninijo. Rahla in zračna tla so odlična tudi za kalitev semen, ki jih sejemo v jesenskem času. Gredice, ki so zbite pripravite na način globokega rahljanja tal. Delo najlažje in najhitreje opravimo z Ruskimi vilami Hobi. Uporabne so tudi navadne prekopne vile.
Trda in zbita tla najlažje pripravimo z Ruskimi vilami Hobi
Gredice gnojimo, če med letom gnojene samo s kupljenimi organskimi gnojili
Ali je treba jeseni pognojiti vrt za boljši pridelek?
Če so bile gredice med letom gnojene samo s kupljenimi organskimi gnojili, je treba poskrbeti za gnojenje s konjskim, kokošjim gnojem v obliki pelet. Uporabna so tudi ostala organska gnojila, ki so na zalogi v MERKURju. Pri gnojenju upoštevajte pravilo, da gnojite z 1/3 predpisanega odmerka in vrtnine dognojite spomladi, ko začnejo z rastjo. Dodatnemu gnojenju se izogibamo na gredah s česnom in čebulo.
Kdaj sadimo čebulo in česen v jesenskem času?
V septembru poiščite tudi čebulček Majski Srebrnjak, Holandski in Red baron, ki ga konec septembra in v začetku oktobra sadimo za mlado spomladansko čebulo. Tako si popestrimo spomladanski solatni krožnik ali piknik. Čebulo za skladiščenje sadimo vedno zgodaj spomladi.
Od sredine oktobra naprej sadimo prezimne sorte česna. Za boljši pridelek sadimo debele stroke. Drobne stroke česna sadimo ločeno in to na rob grede, da ga spomladi porabimo kot mlad česen. Dodajamo ga solati in ostalim jedem.
Od sredine oktobra naprej sadimo jesenski česen
Ne pozabite na rastline, ki izboljšajo tla
Na prazne gredice je treba sejati rastline, ki izboljšajo tla. Do sredine septembra sejemo facelijo, ki v topli jeseni tvori dovolj listne mase. Ta rastlina čez zimo pozebe in jo spomladi vdelamo v tla z Ruskimi vilami Hobi ali navadnimi prekopnimi vilami.
Facelija je odlična rastlina za izboljšanje in prekrivanje tal
Od sredine septembra do sredine oktobra sejemo tudi ozimno žito ter poskrbimo, da tla čez zimo niso prazna. To se še posebno priporoča za rastlinjake, če so med zimo prazni. V ta namen lahko sejete kar božično žito, ki je pakirano v manjši embalaži.
Sadimo na vrtne grede, v posode in korita, ki nam polepšajo jesenske dni
Jesenske okrasne gredice, okenske police in posode na terasah so najlepše v barvitih zasaditvah, ki jih sadimo septembra in oktobra. Skupaj lahko kombinirate mačehe, hojhere, hebe, barvite okrasne trave, ciklame, lončne krizanteme. V korita in posode posadite tudi trajna zelišča.
V septembru je čas, da presadimo zelišča z vrta v posode, ki jih bomo konec oktobra ali v novembru prestavili na svetlo kuhinjsko polico. Najpogosteje presajamo peteršilj in ostala trajna zelišča.
V začetku jeseni sadimo najlepše jesenske zasaditve
Poskrbite za zasaditev grobov v barvah jeseni
Vse bolj so v ospredju zasaditve grobov s trajnicami, ki so lepe v listih, cvetovih in strukturi. Grob lahko zasadimo s predhodno omenjenimi trajnimi rastlinami in mačehami. V zadnjih letih je vse več zasaditev v posodah in košarah. Poskrbeti je treba tudi za zamenjavo peska, kamenja in novo zasaditev. Izdelke za ureditev grobov si oglejte tukaj.
V MERKURju poiščite rastline za zasaditev grobov
Jesensko sajenje dreves in grmovnic je boljše kot spomladansko
Jesensko sajenje dreves in grmovnic je boljše kot spomladansko
Ne pozabite na sajenje grmov in dreves.
September in začetek oktobra je idealen za sajenje iglavcev ter vednozelenih listavcev. V začetku jeseni zemlja še topla, vlažna in zelo primerna za sajenje vseh okrasnih grmovnic ter dreves.
Pred zimo se tako rastline ukoreninijo in lažje prenesejo zimsko sušo. Jesensko sajenje je veliko boljše kot spomladansko, zato pohitite s sajenjem.