(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Julij: sadimo za jesen
V mesecu juliju je treba poskrbeti za sajenje in setve vrtnin, ki jih pobiramo jeseni. V juliju torej sadimo sadike zelja, radiča, kitajskega zelja, endivije, ohrovta in ostalih vrtnin.
V zelenjavnem vrtu sejemo tudi rastline za zeleno gnojenje. Naše oskrbe so vesele vrtnine v visoki gredni in rastlinjaku. Na balkonu poskrbimo za cvetje in uporabne zeliščne zasaditve. Posebne skrbi je deležna tudi vrtna trata. V sadnem vrtu pa ne pozabimo na poletno rez sadnega drevja in jagodičja.
Kaj sadimo v mesecu juliju?
Julija sadimo za jesenski pridelek
Poletne sorte solat sejemo vse do sredine julija. V juliju sadimo sadike zelja, radiča, kitajskega zelja, endivije, ohrovte in ostale vrtnine.
Glede na to, da so kapusnice in fižol dobri sosedje, jih lahko sejemo in sadimo na isto gredico. Posadimo tudi nove sadike kumaric, ko jim v vrtu začnejo rumeneti listi. Tako si zagotovimo domače kumarice tudi v poznem poletju in jeseni. Takoj po sajenju tla zastremo z zastirko, skrbimo tudi za redno zalivanje.
Preberite tudi članek Kako zaščititi pridelek pred točo in močnimi nalivi? in prispevek o Kromirjevi plesni na paradižniku.
Kaj sejemo v mesecu juliju?
V mesecu juliju sejemo črno redkev, repo in podzemno kolerabo. Vse do konca julija lahko sejete tudi korenček, peteršilj, rdečo peso, blitvo. Priporočamo, da na skupno gredico sejete deteljo in prezimne sorte radiča. V juliju lahko sejemo tudi nizek fižol, ki ga pobiramo v septembru.
Vsa semena in sadike si priskrbite v Merkurjevih poslovalnicah. Obiščite jih pred poletnim dežjem. Setve in sajenja so poleti najuspešnejše v vlažna tla, ki jih pripravimo takoj po dežju. T
Ne pozabite na setev rastlin za zeleno gonojenje
Na prazne grede lahko sejemo rastline za zeleno gnojenje. Priporočamo setev facelije, bele gorjušice, oljne redkve, aleksandrijska detelja in ajde. Od začetka julija do sredine avgusta sejemo tudi črno deteljo, medeno deteljo, belo deteljo, inkarnatko, nokoto in lucerno.
Visoka greda v mesecu juliju
V poletnih dneh ne pozabimo na dnevno zalivanje visoke grede. Dobro je, da po spravilu solate in drugih vrtnin redno zapolnimo prazne prostore.
Svetujemo, da večkrat obiščete Merkurjeve vrtne centre in se oskrbite s sadikami, ki omogočajo hitrejši pridelek.
Poskrbite, da bo visoke greda vedno zasajena s sadikami, sejete lahko tudi iz semena. V primeru setev v visoko gredo poskrbite tudi za senčenje.
Rastlinjak v juliju
Rastlinjak zapiramo samo pred močnim neurjem, da ga ne poškoduje veter.
Paradižnik, kumare in papriko škropite s kalcijevim listnim gnojilom, da preprečite črne lise na dnu ploda. Kupite ga v Merkurjevih trgovinah.
V rastlinjaku poskrbite tudi za redno namakanje in zastiranje tal.
Tudi v rastlinjak sadimo sadike solate, endivije, sejemo nizek fižol in ostale vrtnine. Po spravilu solate, ki raste pod paradižnikom, na to mesto sejemo motovilec in špinačo.
Sadovnjak v juliju
V mesecu juliju poskrbimo za rez navpičnih poganjkov. Rez izvajamo v primeru suhega vremena. Letošnje poganjke privezujemo v vodoravno lego. Po obiranju redčimo tudi poganjke poznih sort češenj in zgodnjih sort sliv. V začetku julija režemo tudi poganjke drugega rodu dvakrat rodnih malin. Prikrajšamo tudi letošnje poganjke kivija. V primeru, da ste na redčene plodov jablan in hrušk pozabili v juniju, lahko to opravilo naredite v začetku julija.
V sadovnjak nastavite past za plodovo vinsko mušico, ki je v zadnjih letih močno razširjena v vrtovih. V sadni vrt postavite tudi past za voluharja.
Oskba zeliščnega balkona
Zeliščni balkon v juliju redno zalivamo in dognojujemo. Uporabljamo tekoča organska gnojila, ki jih poiščemo v Merkurjevih vrtnih centrih.
Zelišča tudi redno režemo in uporabljamo za čaje in v kuhinji.
V tem času pobiramo citronski origano, drobnjak, kubanski origano, olivno zel, peteršilj. Režemo tudi ananasov žajbelj, baziliko in ostala zelišča.
Najboljšo oskrbo z vodo imajo balkonske zasaditve v koritih z vodno rezervo, ki jih zalivate v odprtino in po površini.