(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Formalni vrt
Danes doživljajo renesanso bolj ali manj strogo formalni vrtovi in klasični elementi. S svojo čisto arhitektonsko obliko so še posebej primerni za majhna zemljišča. Načeloma veljajo zanje znana oblikovalska načela. Pomembna je tvorba prostora, torej ogrodje vrta in členitev, a tudi prava razmerja posameznih elementov med seboj.
V formalnih vrtovih morate tako kot v manjših še posebej upoštevati ta načela reda: obvarujte vrt pred preobremenjenostjo in nemirom.
Slogovni elementi v formalnem vrtu
Za formalno oblikovan vrt sta značilni geometrija in simetrija. Vanj sodijo klasična slogovna sredstva, ki jih lahko uporabite posamezno ali v prosto oblikovani zasnovi. Šele s povezavo elementov in grafično razporeditvijo dobi formalni vrt svoj značilni značaj, svoj osnovni arhitektonski vzorec. Ta je lahko klasičen, igriv ali moderen.
- Okvir vrta tvorijo zelene stene, kot so zidovi, ograje ali obrezane žive meje.
- Vrtni prostor se členi z obrezanimi živimi mejami ali z delitelji prostora, kot so latniki ali ogrodja za vitice. Visoki elementi ločijo posamezne dele vrta, nizki oblikujejo površino.
- K členitvi prispevajo tudi strogo razmejene poti. Tvorijo geometrijski vzorec ali simetrične osi.
- Nepogrešljivi so grafični elementi, kot so v geometrijske oblike obrezana drevesa, vrata, piramide, visoka debla in kipi. Vse to prispeva k navpičnemu oblikovanju vrta.
- Trata se uporablja samo v obliki nizko pokošene, negovane okrasne trate.
- Poti in grede imajo obrobe iz pušpana (Buxus sempervirens), cvetočih obrob ali pasov trave.
- Paše za oči - npr. okrogli ali pravokotni okrasni vodnjaki, posode za rastline, kipi ali paviljon - morajo biti nameščene na koncu osi in pregledno, vendar tudi simetrično ali osnovnemu geometrijskemu vzorcu ustrezno.
- Drevnine, pretežno tisa (vrste Taxus) in pušpan, so razvrščene v obliki drevoreda in/ali oblikovano obrezane.
- Za formalne vrtove so značilna ogrodja za vitice kot stene za vzpenjavke. Nujne so klopi in senčne ute, ki so prava paša za oči.
- Okrasne grede z zahtevnimi geometrijskimi vzorci izpopolnjujejo grafično strogost, a terjajo zelo veliko dela.
Različice
Strog osnovni vzorec formalnega vrta dopušča dovolj svobode za osebno dejavnost in letnim časom ustrezne poudarke. Klasične večne in ubrane linije formalnega vrta lahko dopolnite z nostalgičnimi elementi, kot so kipi ali oblikovano (v obliki živali, krogle, stožcev) obrezane drevnine (pretežno pušpan ali tisa). Strogo geometrijsko obrobljene grede lahko zasadite z bujnimi, pisanimi cvetlicami. Lepo je, če se lahko rastline prosto razrastejo in se hitro prelijejo s strogo obliko. Prosta zasaditev pogosto pridobi na obliki, če se povezuje samo s formalnimi elementi (kot so pušpanove krogle ali stožci, slika spodaj). Prednost: pozimi, ko ni večine rastlinskega ogrodja, izstopajo grafične oblike in dajejo vrtni podobi trajnost.
Simetrično oblikovan renesančni vrt s pušpanovimi obrobami.
Modernejši formalni vrt z ostriženimi drevninami.
Prosto oblikovanje gred s pušpanovimi kroglami, ki dajejo obliko.
Majhen formalni vrt z okrasno gredo.
Formalna ureditev je primerna za zeliščne vrtove z njihovimi drobnolistnimi, pogosto razgibano preraščenimi rastlinami.