(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Bučni rjavčki
Ste že poskusili speči sladico z zelenjavo? Kar nekaj vrst zelenjave lahko dodamo tudi v sladice in te tako postanejo veliko bolj zdrave in hranilne.
Buče so naravno sladkega okusa, zato se dobro ujamejo s sladkim, in hkrati sladicam dodajo sočnost. Stavim, da tisti, ki ne poznajo recepta, ne bodo uganili kaj je glavna sestavina tega rjavčka, pojedli pa ga bodo z največjim veseljem (preizkušeno). Ta recept je res preprost in sladica je pripravljena hitro, že v 1 uri. Kot taka je primerna tudi za nenapovedane goste, ko je treba pripraviti nekaj na hitro.
SESTAVINE
- 300 g buče (muškatna, hokaido, maslenka)
- 60 g maščobe (kokosove, masla…)
- 40 g kokosovega sladkorja
- 40 g kakava
- 40 g temne čokolade (narezane na koščke)
- 130 g polnozrnate moke (pirina, pšenična)
- 2 žlički sode bikarbone
PRIPRAVA
Bučo očistimo in narežemo na večje kose, damo v posodo za kuhanje in dodamo 0,5 dl vode. Pristavimo na štedilnik, zavremo, potem zmanjšamo ogenj, da se počasi kuha še približno 10 - 15 min. Malo ohladimo in zmeljemo v posodici paličnega mešalnika ali blenderju. Lahko jo tudi enostavno zmečkamo z vilico. Tako dobimo bučni pire, ki ga damo v posodo, v katero smo že prej dali na koščke narezano maščobo in sladkor. Počakamo, da se maščoba stopi in vse skupaj premešamo z lopatko. Dodamo še suhe sestavine (moko, kakav in sodo bikarbono) in premešamo z lopatko, na koncu vmešamo še narezano čokolado. Manjši pekač (velikosti približno 25x15 cm) obložimo s papirjem za peko in nanj razporedimo maso. Pečemo 30 min na 180 C.
Kakav lahko vmešamo samo v polovico mase, drugo polovico pa ustimo oranžno. Tako dobimo še čudovit vizualni efekt.
NASVET
Buče imajo svojo lepo oranžno barvo tudi zaradi visoke vsebnosti beta karotena (oblika A vitamina), vsebujejo tudi kar nekaj vitaminov B kompleksa, C vitamin, minerale (kalij, fosfor, kalcij, železo)...
Svetujem, da sladice pripravljate doma. Tako lahko vedno izberete kakovostne polnovredne sestavine in tako tudi ne vsebujejo nepotrebnih aditivov.
Recept lahko preizkusite tudi z moko brez glutena: proseno, ovseno, kokosovo, mlete oreščke… ali kombinacijo.
Sladkor lahko nadomestite z datljevo pasto, ki jo lahko naredite sami (iz namočenih datljev).
Za pripravo sladic lahko uporabimo tudi bučke (odlične so v muffinih), korenje, sladki krompir…
Še en pomemben nasvet – večina receptov za sladice vsebuje veliko preveč sladkorja, zato svetujem, da poskusite količino sladkorja zmanjšati vsaj za polovico. Tako se boste počasi navajali na manj sladko, ki je tudi bolj zdravo. Veliko receptov se da prilagoditi tudi tako, da dodatek sladkorja sploh ni potreben. Okus je privzgojeno čutilo in ga lahko preoblikujemo, če želimo seveda.