Božična zvezda - vse kar morate vedeti
Kako najbolje poskrbeti za svojo božično zvezdo, da bo med prazniki sijala v vsej svoji lepoti? V nadaljevanju vse o božični zvezdi: od nasvetov za nakup, transporta, nege in vzgoje.
Nakup načrtujte in se nanj v miru pripravite. V domačem okolju ji izberite ustrezen prostor kjer ji boste lahko zagotavljali redno pršenje substrata, zalivanje in ustrezno temperaturo. Samo tako bo namreč obdržala liste in vas osrečevala ves praznični čas.
Nasveti za nakup najboljše božične zvezde
Pred nakupom božične zvezde se je treba najprej prepričati, da je rastlina v dobri kondiciji.
- Najprej bodite pozorni na liste, ki ne smejo biti oveneli.
- Rastlina naj bo dobro porasla tudi z zelenimi listi.
- Nikoli ne kupujemo suhe rastline ali razstavljene v prehladnih prostorih, saj tako tvegamo, da predčasno odvrže liste.
- Božične zvezde kupujemo v trgovinah, ki imajo zaposlene vrtnarje ali agronome. Samo tako bo božična zvezda ob primerni oskrbi krasila vaš dom cele praznične dni.
V Merkurju so božične zvezde primerno oskrbovane in to je najboljše zagotovilo za njeno uspešno rast.
Zavijanje rastlin po nakupu in primeren transport
Prosite prodajalca, da vam božično zvezdo zavije pred transportom. Več rastlin lahko postavite tudi v kartonasto škatlo. Samo tako bo ustrezno zaščitena pred vdorom hladnega zraka ob izhodu iz trgovine.
Rastlino v ogretem avtu odpeljite domov, da ne utrpi poškodb zaradi nizkih temperatur. Ne ustavljajte se po ostalih božičnih nakupih. Zagotovo si ne želite, da zaradi poškodb mraza predčasno odvrže liste.
Božična zvezda, okrasni lonček in izbira primernega prostora
Praznično vzdušje bo lepše, če prikupno božično zvezdo postavite v dekorativen lonček.
V obdobju cvetenja se najbolje počuti pri temperaturi med 18 in 22 °C. Nočna temperatura je lahko tudi 15 °C
Božična zvezda se bo sicer najbolje počutila v stanovanju s talnim ogrevanjem. Primerna je tudi svetla okenska polica, ki ni ogrevana z radiatorjem. Rastlino obvezno postavimo stran od prepiha, enojno zastekljenih oken in bližine vrat. Izogibamo se tudi bližini kamina.
Ste vedeli, da se liste dalj časa obdržijo pri sortah svetlejšimi ovršnimi listi?
Pravilno zalivanje in gnojenje božične zvezde
Božično zvezdo zalijemo, ko je površina substrata suha. Predlagamo, da pred zalivanjem s prstom preverimo vlažnost rastnega substrata.
Zalivamo jo dvakrat na teden in pazimo, da se rastni substrat ne posuši. Upoštevajte pravilo, da jo ne zalivamo pogosto, saj ni močvirska rastlina. Odvečno vodo, ki se po zalivanju zadržuje v okrasnem loncu vedno odlijemo. Takoj odstranimo tudi na stoječo vodo v podstavku.
Ste vedeli, da se na rastlini zaradi prekomernega zalivanja lahko pojavi siva plesen? Kaj točno je siva plesen lahko preberete v članku Najpogostejše bolezni rastlin.
Vodi za zalivanje na vsakih 14 dni dodamo tekoče gnojilo. Z gnojenjem običajno pričnemo po božiču, saj so v trgovino prispele rastline, ki so dobro prehranjene. Ob primerni oskrbi bodo decembrske lepotice ostale lepe in krasile vaš dom v prazničnih dneh. Z nekaj nege in oskrbe pa tudi v naslednjem letu.
Previdno zračenje prostorov
V času zračenja božično zvezdo vedno premaknemo stran od okna, da je ne poškoduje hladen zimski zrak, saj težko prenaša temperature pod 13 °C.
Najpogostejša težava pri gojenju božične zvezde je, da listi ovenijo in odpadejo, zato se izogibamo neprimernih prostorov.
Zrak v stanovanju ali hiši je v zimskem času suh. Rastlina se bo počutila bolje, če jo po substratu vsak dan pršite z vodo in tako poskrbite za boljšo kondicijo listov. S tem bo ohranila najboljši videz in vaše veselje.
Kako božično zvezdo ohranimo pri življenju?
- Ob primerni oskrbi, ki smo jo podrobno opisali, bo božična zvezda ostala privlačna 2 do 3 mesece.
- Liste bo do pomladi ohranila samo, če ji boste zagotovili tudi dovolj svetlobe.
- Z barvitimi ovršnimi listi vas lahko razveseli tudi v naslednjem letu, če le preživi zimsko obdobje.