(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Barvanje lesenih in kovinskih površin
Beljenje ali barvanje je eden od enostavnejših načinov, ki vodi do novega izgleda doma. To bo vašemu prostoru dalo novo energijo in s pomočjo priljubljenih barv tudi novo dimenzijo dobrega počutja.
LESENE POVRŠINE
Pred pleskanjem lesenih površin moramo kot pri vsakem drugem pleskanju predhodno odstraniti stare razpokane plasti z lužilom.
Lužila so sestavljena iz strjenih spojin razredčil in odstranjujejo disperzijske barve in plastične zidne obloge (z njimi lahko odstranimo tudi strjeno barvo na čopičih in krtačah).
Lesene površine moramo pred pleskanjem grundirati (premazati s temeljnim premazom). Razlikujemo zunanje in notranje temeljne premaze za les. Pred vgrajevanjem moramo premazati vse površine, tudi tiste, ki bodo vzidane.
Les lahko prepojimo z impregnacijskimi premazi, ki ščitijo pred bakterijami in drugimi škodljivci. Neravne površine na lesu zravnamo z lopatico z raznimi zmesmi (kiti). S kiti zapolnimo luknje od žebljev in razpoke pred grundiranjem.
- Odstranimo staro barvo
- Nanesemo osnovni prednamaz
- Nanesemo končno bravo
Za barvanje lesenih površin je zelo uporabna cinkova oksidna oljnata barva za zunaj in znotraj. Ta barva dobro prekriva, ko pa se posuši dobi sijaj. Po pleskanju površine lahko še polakiramo. Lahko izbiramo med različnimi vrstami lakov, kot so beli, biserni, emajlni, svileni, mat lak in drugimi. Ti se med seboj razlikujejo po sijaju, kakovosti, sušenju in osnovni sestavi veziva. Od kemične sestave je odvisno, ali je lak primeren za zunanje ali notranje površine.
KOVINSKE POVRŠINE
Kovinske konstrukcije kot so stopniščne ograje, kovinska vrata, rešetke, pleskamo podobno kot druge površine, le da moramo pred pleskanjem poleg umazanije odstraniti tudi rjo in jih namazati z zaščitnim sredstvom.
Poznamo različne vrste zaščitnih sredstev proti rji, najpogosteje pa uporabljamo naslednja:
- zaščitno sredstvo proti rji na oljnati osnovi (Minij je poznan kot zaščitna barva proti rjavenju. V trgovinah ga dobimo zmešanega z umetno smolo ali lanenim oljem. Če se bomo odločili za zaščito z minijem, zmešanim z lanenim oljem, smemo površino z oljno oziroma lak barvo prepleskati šele po osmih dneh sušenja);
- zaščitno sredstvo na osnovi umetne smole (če se bomo odločili za minij, ki mu je primešana umetna smola, bomo lahko tako površino prepleskali z laki iz umetnih smol brez dolgotrajnega čakanja).
Pleskanje strešnih žlebov in odtočnih cevi iz cinka in aluminija
Pred začetkom pleskanja teh kovin moramo te površine predhodno prepleskati z lepljivim grundom (temeljnim premazom), ki se bo kovine oprijel. Predlakiranje ali lakiranje samo pa lahko opravimo z lakom iz umetne smole.
Pleskanje grelnih teles
Grelna telesa prepleskamo najprej s temeljnim premazom, nato pa še s končnim lakom. Ne smemo jih prepleskati s sredstvom za zaščito proti rji, saj ta sredstva niso vedno obstojna na vročini.