3 recepti: hren z jabolki, hrenovo maslo in hren z jajci
Hren je pomembna jed na našem Velikonočnem jedilniku. Je ena najbolj zdravih začimb ter vsebuje veliko mineralov in vitaminov. Škoda ga je imeti na jedilniku samo za veliko noč.
Hrena ne kuhamo. Dodajamo ga v že pripravljene jedi ali ga pripravimo posebej. Nastrgamo ga tik pred uporabo, ker že v 15 minutah izgubi večino ostrine in s tem zdravilnih snovi. Lahko pa mu takoj dodamo kis ali limonin sok (ali kislo jabolko) in tako zadržimo nekaj ostrine.
Poskusite ga v različnih solatah, lahko ga dodamo v zelenjavne jedi (krompir, rdečo peso, ohrovt), lepo se poda v različne omake, namaze, sendviče in skuto. Tisti, ki gojite hren doma, lahko uporabite tudi mlade liste in jih dodate jedem. Tukaj so tri ideje kako ga uporabiti.
HREN Z JABOLKI
- 150 g jabolk
- 70 g sveže nastrganega hrena
- ½ - 1 žlica jabolčnega kisa
- 1 - 2 žlici hladno stisnjenega oljčnega olja
- ščep soli
Najprej nastrgamo jabolka, nato hren. Potem na hren takoj damo jabolka in vse skupaj premešamo, ter dodamo še druge sestavine. Tako v hrenu zadržimo čim več koristnih hlapnih snovi.
HRENOVO MASLO
- 100 g zmehčanega masla
- 30 – 50 g drobno nastrganega hrena
Hren se odlično ujame z drobnjakom, ki ga lahko dodamo v maslo – preprosto dodamo žlico narezanega svežega drobnjaka.
Vse sestavine preprosto zmešamo in damo v manjšo posodico.
Pokrito hranimo v hladilniku.
HREN Z JAJCI
- 3 kuhana jajca
- 70 - 100 g drobno nastrganega hrena
- 2 žlici bučnega olja
- 1 žlica jabolčnega kisa
- malo vode (0,5 dl)
- ščep soli
Jajca in hren nastrgamo (jajca lahko tudi sesekljamo z nožem) in damo v posodico. Dodamo bučno olje, kis, malo vode in sol, ter dobro premešamo. Vodo dodajamo po občutku – najprej malo in po potrebi še dodamo, da dobimo lepo kremasto strukturo.
Na vse te načine pripravljen hren je odlična priloga k pečenemu mesu, zelenjavnim polpetom, surovi, kuhani ali pečeni zelenjavi, lahko ga uporabimo za sendviče…
PA ŠE MALO O HRENU:
- Okus hrena nas pogreje. Deluje tako, da redči sluz, nas prepoti, očisti sinuse, požene kri ,…
- Odlično požene energijo po telesu in čisti telo.
- Hren se tradicionalno uporablja ob prehladu, za čiščenje dihal (pljuča), spodbuja delovanje prebavil, čisti strupe, deluje diuretično, proti bakterijam, blaži pike žuželk, …
- Nekateri mu pripisujejo celo proti rakavo delovanje.
- Seznam ugodnih učinkov hrena je res dolg.
NAMIGI IN NASVETI
Koromač je odlična in pri nas kar malo spregledana zelenjava. Koromač ima veliko zdravilnih lastnosti in ga lahko uporabljamo v obliki gomolja – kot zelenjavo, in v obliki semena – kot začimbo. Gomolj koromača je vsestransko uporaben (surov, kuhan, pečen) in vsebuje veliko vitaminov B kompleksa, C vitamin, pa tudi minerale, vlaknine, antioksidante…
Koromač je zelo blagodejen za naše črevesje, ugodno pa vpliva tudi na srce, imunski sistem, boleče menstruacije… Vsekakor je zelenjava, ki jo je dobro uvrstiti na jedilnik.
Na enak način lahko pripravimo polnjene bučke (polovičke izdolbemo z žlico – kar smo izdolbli dodamo k masi za polnjenje) ali polovičke paprik (v maso za polnjenje lahko dodamo papriko, korenček, bučko ali drugo zelenjavo po izbiri).
Namakanje je postopek s pomočjo katerega iz živil odstranimo fitinsko kislino, ki lahko zavira absorpcijo mineralov v črevesju. Zato je namakanje res zelo priporočljivo. Namakamo vsa živila, ki so seme – stročnice, žita in oreščke.