(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Košnja trave z vrtno kosilnico
Košnja trave in gnojenje sta najpomembnejši opravili na naši vrtni zelenici. Z redno in pogosto košnjo trate poskrbimo za pravilno rast in razraščanje travnih bilk in korenin. Še pomembnejše pa je gnojenje, saj je dobro prehranjena trava lepša, bolj zelena in močnješa, pa tudi vreme, bolezni in plevel ji ne pridejo do živega.
NA KATERA VPRAŠANJA SI ODGOVORIMO PRED NAKUPOM KOSILNICE?
- Kakšna je velikost površine?
- Kakšen tip površine imamo (odprt teren ali zaprt teren s številnimi ovirami)?
- Kakšen je naklon površine?
- Kako pogosto bom kosil?
- Kakšen način košnje vam ustreza (s stranskim izmetom, pobiranjem v koš ali mulčenjem trave)?
Prodajalec na vrtnem oddelku vam bo tako lahko hitro ponudil pravi model kosilnice za vaše potrebe.
PRVA KOŠNJA TRAVE
Zelo pomembna ježe prva košnja. Prvič po setvi kosimo takrat, ko so trave visoke od 8 do 10 cm. Nikakor ne smemo pri prvi košnji trate pokositi na najnižjo višino, ampak znižamo višino trav le za centimeter. V naslednjih košnjah postopoma kosimo vse niže dokler ne naravnamo kosilnice na pravo višino. Prava višina trave je odvisna od tipa tal, vrste travne mešanice in vremenskih pogojev. Poleti kosimo na višino 4 cm, v drugih letnih časih pa na višino 3 cm. Vedno pa naj velja, da pri košnji porežemo največ tretjino dolžino trave. Če zelenico že imamo, prvič v sezoni kosimo nekoliko nižje, druga košnja pa je že prilagojena na želeno višino trav.
VIŠINA REZI TRATE
Prenizka rez trato oslabi, previsoka pa premalo spodbuja rast stranskih poganjkov, zato postane trata redkejša in bolj občutljiva ob obremenitvah, kot je npr. hoja. Na previsoko pokošeni trati se lahko postopoma nabere tudi nekakšna odmrla neprodušna plast, imenovana plast, ki trato duši
KAM S POSUŠENO TRAVO
Po navadi pokošeno travo pograbimo, saj zlasti na nizko košeni zelo lepo negovani travi kvari videz. Pokošeni ostanki trave gnojijo in dušijo trato. Da bomo lahko travo pustili kar na travni površini, pokošeno travo enakomerno razgrnemo, priporočena je kosilnica, ki ima funkcijo mulčenja. Tako razprostrti in drobno sesekljani ostanki se hitro razkrajajo in predstavljajo naravno organsko gnojilo.
KAKO POGOSTO KOSIMO
Trato povprečno kosimo enkrat tedensko, v času najintenzivnejše rasti tudi dvakrat na teden. Po navadi velja, da trate, ki jih kosimo nizko, kosimo večkrat kot tiste, ki smo se jih odločili pustiti malo višje. Še najmanj dela imamo s cvetočo mešanico trav in cvetlic, ki jo po navadi sejemo v delu vrta, ki smo ga uredili povsem naravno, ali v sadovnjak, da privabimo čebele.