(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Obnova fasade: razlogi, ki vas bodo prepričali, da se je lotite
Z nekoliko truda in primernimi orodji je obnova fasade zalogaj, ki se ga lahko lotite kar sami – seveda le v primeru, da gre za manjše pomanjkljivosti kot npr. popravilo manjših razpok. V kolikor se pojavijo večje težave (strukturni defekti, prisotnost plesni in alg, itd.), vam priporočamo, da se obrnete na izkušenega strokovnjaka.
RAZLOGI ZA OBNOVO FASADE
Dom, v katerem se boste dobro počutili, je dom, ki je več kot zadovoljiv iz estetskega vidika, energetsko varčen, toplotno izoliran in funkcionalen. Obnova fasade se dotika vseh naštetih elementov zdravega bivanja.
- Energetska varčnost. Če boste poskrbeli za energetsko varčnost vašega doma, boste prihranili več denarja. V določenih primerih je prenova fasade cenovno ugodnejša rešitev v primerjavi s selitvijo.
- Izboljšano bivalno ozračje. Dotrajane ali plesnive fasade imajo škodljiv učinek na vaše zdravje in zdravje vaše družine; že večkrat je bilo dokazano, da plesni v fasadah v ozračje spuščajo delce, ki lahko privedejo do številnih pljučnih obolenj, vključno z astmo.
- Estetika. Slednja je namreč v veliki meri zaslužna za to, kako se boste počutili v svojem domu. To je tudi odlična priložnost, da izrazite svoj prefinjen okus za njegov umetniški vidik in dober izgled.
- Investicija. Obnova fasade bo dvignila vrednost objekta, kar utegne priti prav, če iščete kupca; pritegnil ga bo namreč oplemeniten izgled, hkrati pa bo imel tudi manj stroškov z obnovo, oziroma le-ta ne bo potrebna.
TEŽAVE SE JE MODRO LOTITI V ZGODNJIH FAZAH
Če za manjše razpoke ne poskrbite že v zgodnjih fazah, lahko le-te sčasoma privedejo do večjih poškodb. Zato se priporoča čim zgodnejše ukrepanje.
OBNOVA FASADE Z MANJŠIMI RAZPOKAMI – KORAK ZA KORAKOM
V grobem prenova fasade z manjšimi razpokami vključuje naslednje korake:
- Morda se ne sliši najbolj intuitivno, vendar je vaša prva naloga, da razpoko povečate s pomočjo širokega ploščatega dleta. Izstopajoče odstanke zidu lahko odstranite. Če opazite, da je podlaga suha, jo pred začetkom postopka dodobra navlažite.
- Vaša naslednja naloga je, da tesnilno maso s kartušo spravite v razpoko. Pri tem pazite, da to počnete pazljivo in enakomerno. Na trgu obstaja več vrst mas; nekatere so primernejše za tovrstna opravila od drugih. Dobre rezultate boste imeli s tesnilno maso na akrilni bazi, odsvetovana pa je uporaba silikona, saj se nanj barva ne prime.
- V tem koraku poskrbite, da bo vsa odvečna masa odstranjena in vas ne bo ovirala. Celotno površino zgladite z vodo, nato si privoščite malce počitka, vse dokler površoina ne bo popolnoma suha. Ko je temu pogoju zadoščeno, jo lahko prepleskate z barvami za fasade.
VEČ KOT LE ESTETIKA
Poskrbite lahko, da bo estetiki zadoščeno in nanesete novo barvo za fasade. Barvo lahko nanesete na novo ali pa obnovite staro. Pri tem si lahko pomagate z uporabo zaščitnih premazov. Nanos nove barve bo zagotovil, da bo obnova fasade še obstojnejša. Za najboljše rezultate je priporočen nanos do treh plasti barve, pri tem pa morate paziti tudi, da jo nabavite od kvalitetnega proizvajalca (sicer bo čez čas začela bledeti ali razpadati).
Ali ste vedeli, da je strošek ponovnega barvanja fasade bistveno manjši kot sanacija? Redno vzdrževanje bo od vas terjalo manj sredstev v primerjavi s sanacijo, ki zahteva tudi ogromno dela in časa.
ZUNANJE OBLOGE SO DOBRA NALOŽBA
Če vam sredstva to omogočajo, se splača razmisliti tudi o namestitvi zunanjih oblog. Te so lahko:
- Kovinske
- Kamnite
- Opečnate
- Betonske
- Lesene
- itd.
Vaša naložba se izplača, saj so zunanje obloge precej obstojne, prav tako pa izboljšajo toplotno izolacijo vaše hiše.